Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 01 - Hit és közélet

Kultúrkörök

Hit és közélet

Kötetbe szerkesztett interjú Balog Zoltánnal

Miért hiszek? címmel indította útjára három évvel ezelőtt a Kairosz Kiadó egyik, az olvasók körében mind nagyobb népszerűségnek örvendő könyvsorozatát, amelyben neves közéleti személyiségekkel, tudósokkal, művészekkel készült interjúkötetek jelennek meg. A sorozat Mélység és magasság címet viselő legújabb darabját, amelyben Balog Zoltán országgyűlési képviselővel beszélget Halász Zsuzsa újságíró, december 20-án mutatták be Budapesten, az érdeklődőkkel zsúfolásig telt Hold utcai református templomban. A könyvet dr. Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, valamint Orbán Viktor, a Fidesz elnöke méltatta.

A friss kötet – református lelkészi szolgálatát parlamenti képviselőként szüneteltető – interjúalanyát olvasóink mostanság az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának elnökeként ismerhetik.

Az eredeti – rendhagyó – forgatókönyv szerint a könyv méltatásának apropójából dr. Szabó István püspöknek elsősorban a közéletről, a politikus Orbán Viktornak pedig a hitről kellett volna értekeznie, ám miként a másodjára szóló pártelnök megjegyezte, láthatóan „egyikünk sem tudott kibújni a bőréből”.

Hogyan is mutatták be ők Balog Zoltánt? Szabó István egykönyvű emberként állította a hallgatóság elé; azaz olyasvalakiként, akinek egy igaz könyve van, a Biblia. Az is elmondható róla – hangsúlyozta –, hogy „nemcsak szóval tartani tud, de szót érteni is”. Ugyanakkor a hit és a közélet, a lelkészi és a politikusi hivatás összefüggéseire utalva a püspök azt is kiemelte, hogy „a hívő számára – még ha fontos is – mindig gyanús a politikus, a politikus számára pedig – még ha gyanús is – mindig fontos a hívő”.

A hit kegyelmi ajándékáról szólva Orbán Viktor elmondotta, hogy a keresztény életbe vagy beleszületünk, vagy utat vágunk hozzá. Balog Zoltán „különlegessége”, hogy ő beleszületett, és utat is vágott hozzá, hiszen a teológiai stúdiumok megkezdése előtt tett egy „kitérőt”: a Diósgyőri Gépgyárban dolgozott egy évig betanított esztergályosként. Végül azonban lelkész és politikus lett, hiszen „ami elrendeltetett, annak mindenképp meg kell történnie” – hangsúlyozta a Fidesz református elnöke. Orbán Viktor kiemelte továbbá: az, hogy a polgári oldalon hangsúlyosan – ha nem is kizárólagosan – megjelent a keresztyén értékrend, tekintélyes részben Balog Zoltánnak köszönhető.

Balog Zoltán azzá válhatott, aminek rendeltetett, ezért szabad ember. És szabad azért is, mert életében létezik egy olyan kötelék, amely nem gátolja, hanem erőt ad számára: az Istenhez tartozás köteléke.

GaZsu