Keresztutak
A kereszt gyümölcse
Tizenöt éves a Szőlőtő Alapítvány
Ez az igei biztatás és Megváltónk keresztje állt valóságosan és jelképesen is a jubileumi hálaadás középpontjában. Mert Hidasi György és felesége lélekben Krisztus keresztjére tekintett áldozatos szolgálata során, amellyel létrehozta és fejlesztette a gyógyulni szándékozó alkoholbetegek hajlékát. Több mint két évtizede kezdték a munkát. Először az érintett családok tagjait keresték fel és nyújtottak számukra segítséget; később szervezett keretek között, alapítványi formában segítették a szenvedély rabságában vergődőket a kiút megtalálásában.
Azóta jóval több mint száz ember talált itt menedéket, otthont, munkalehetőséget. És ami a legfontosabb: sokan szabadultak meg az alkoholizmus poklából. Munkájukat nagy emberi erőfeszítéssel, kitartással, különböző pályázatok elnyerésével, magánszemélyek és cégek adományaival és legfőképpen a Magyarországi Evangélikus Egyház támogatásával sikerült a mai színvonalra emelni.
A Szőlőtő Alapítvány nevében hordozza a krisztusi igazságot: „…nálam nélkül semmit sem cselekedhettek.” (Jn 15,5; Károli-fordítás) Erről beszélt Hafenscher Károly, az Országos Egyházi Iroda igazgatója, a Szőlőtő Alapítvány kuratóriumának tagja. Az itt folyó színvonalas lelki és szakmai munkát méltatta az egyik alapító, dr. Csepregi András lelkész is.
Az alapítvány létrejöttével szinte egy időben került a györkönyi gyülekezet élére dr. Zsednai Józsefné lelkésznő, aki az ünnepségen személyes tapasztalatai, élményei mellett az igazi Szőlőtőre, Krisztusra irányította a figyelmet. A gondozottak részéről Bölcs István fejezte ki köszönetét azért a munkáért, melyet az alapítvány vezetői és a személyzet tagjai végeznek sokak gyógyulásáért és lelki épüléséért.
A jelenleg itt lakó huszonegy gondozott szociális foglalkoztatás keretében munkaterápiában vesz részt az alapítvány gyümölcsöseiben. Az egész éven át tartó munka leglátványosabb része a betakarítás, a gyümölcsszedés. Ekkor válik kézzel foghatóvá a befektetett fáradság: a meggy, cseresznye, barack, szilva és alma sokféle fajtája kerül innen eladásra vagy lekvárnak, aszalt gyümölcsnek való feldolgozásra.
A terápiás munka lelki foglalkozásokkal egészül ki. Személyes és közös beszélgetések során tárul fel a múlt, és rajzolódik ki a jövő. Újra megbecsült, egészséges emberként élni és dolgozni: ez a rehabilitáció célja, amelyet nagyban segít a hitbeli fejlődés. Az élő Jézus képes legyőzni a test kísértéseit, ezért még a legmélyebb nyomorúságból is van esély a szabadulásra: ővele.
Zügn Tamás intézményvezető lelkész