e-világ
Egyházi múzeumok a világhálón
Az Egyház és világháló rovat eddigi története során az informatika és az egyház kapcsolatának számos területét érintettük. Körbejártuk az informatika egyházunkban való alkalmazásának lehetőségeit, megismertettük olvasóinkat fejlesztéseinkkel, terveinkkel, bemutattuk általában és gyakorlatban a számítástechnika és az internet egyházi alkalmazását. Nem szeretnénk ezt az irányt lezárni, mégis szélesebbre kívánjuk nyitni kitekintésünket, és meg szeretnénk vizsgálni egy-egy szolgálati terület megjelenését testvéregyházi, illetve nemzetközi vonatkozásban is. Elsőként az egyházak gondozásában levő gyűjtemények, műkincsek, liturgikus tárgyak bemutatását – tehát az egyházi múzeumoknak az interneten való megjelenését – tekintjük át.
A sort természetesen az Evangélikus Országos Múzeummal (http://muzeum.lutheran.hu) kezdjük. A honlap dr. Lénárt István munkája. Az impresszumban azt olvashatjuk, hogy a weboldal a „Tájak – Korok – Múzeumok Kiskönyvtár 263. számának internetváltozata”. Tekintettel arra, hogy a honlap – mely nem is friss már – egy kiadvány tartalmát mutatja be csupán, eleve nem számíthatunk a múzeum anyagának a teljesség igényével történő ismertetésére. De talán bízik abban a látogató, hogy az oldalakon több kiállított tárgy képét megnézheti, olvashat (többet, mint most) az állandó kiállításokról, vagy rendszeres híreket találhat az időszakiakról. Csalódnia kell – sajnos. Személyes kiábrándulásom sem új keletű a honlappal kapcsolatban. Évekkel ezelőtt örömmel fedeztem fel egy linket Luther végrendelete címmel, és már akkor is csalódással állapítottam meg, hogy magát a dokumentumot nem láthatom. Meglepő, hogy az intézményről bőségesebb információt találtam a Magyar Múzeumok Honlapján **(www.museum.hu).
A katolikus egyház nálunk lényegesen nagyobb számú gyűjteménnyel rendelkezik. Aki a katolikus.lap.hu oldalon keresztül keres, négy múzeum linkjét találja meg. Első helyen az esztergomi Keresztény Múzeumra bukkan (www.keresztenymuzeum.hu), amely valóban impozáns és tartalmas honlapon ismerteti tevékenységét, gyűjteményeit, aktualitásait és kiadványait. Jó néhány tárgyat is bemutatnak az egyes gyűjteményekből, a képanyag mellé alapos, mindenre kiterjedő ismertetőkkel. Az Aktualitások rovat folyamatosan frissül, de innen érhetjük el a már lezárt időszaki kiállítások ismertetéseit is. A honlap legimpozánsabb része a Virtuális múzeum, ahol – mint egy tárlatvezetésen – végignézhetjük a gyűjtemény legszebb darabjait.
Hasonlóan szép honlapja van a Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtárnak (www.gyor.egyhazmegyeikincstar.hu) is. Felépítése hasonló az esztergomihoz, de itt találhatunk egy különleges interaktív lehetőséget is, a Virtuális sétát. Jelenleg mindössze egyetlen termet tekinthetünk így meg, de azt minden részletre kiterjedően. Ugyancsak ajánlom az olvasónak, hogy látogasson el a Kalocsai Érseki Kincstár honlapjára (www.asztrik.hu/kincstar/muzeum/muzeum.htm), amely szintén gazdag anyagot mutat be.
A Magyarországi Református Egyház Ráday Múzeumát (www.radaymuzeum.hu) is olvasóink figyelmébe ajánlom. Rögtön kattintsanak A múzeumról menüben található Nézzen be hozzánk linkre, ahol egy húsz másodperces kisfilmmel köszöntik a látogatót. A Kiállítások menüben ízelítőt találunk a három állandó kiállításról, de itt tájékozódhatunk az időszaki kiállításokról is. A honlap a magyar nyelven kívül angolul is elérhető.
Német nyelvterületen számos helyi evangélikus gyűjtemény található az interneten, ezek közül egy ausztriaira, a rutzenmoosi felső-ausztriai evangélikus múzeumra (www.evang1.at/museum-ooe) hívom fel a figyelmet. A honlap részletesen bemutatja az intézményben látogatható gyűjteményt, a múzeummal kapcsolatban számtalan információt olvashatunk rajta, a belső nyitóoldalon pedig diavetítést találunk.
A pályázatok korát éljük. Ha van erre irányuló szándék, és rendelkezésre áll az induláshoz szükséges összeg is, talán pályázati források felhasználásával elkészülhet egy korszerű és informatív honlap az Evangélikus Országos Múzeumról is. Így teljesebbé válhat a kép rólunk, evangélikusokról.
erdelyik