Élő víz
Második kiadás
Második, javított kiadás – olvassuk talán egy regény vagy más könyv címlapján. Sokan a keresztény életet is csak ilyen „javított” kiadásnak vélik. Ugyanaz az ember, a lényeg marad, csak néhány apróbb hibát kell kijavítani. Milyen más azonban, amit Saulnak mond Sámuel próféta: „Akkor megszáll téged is az Úr lelke (…), és más emberré leszel.” (1Sám 10,6)
Jézus arról beszél, hogy szükség víztől és Lélektől születni. Nem javítás kell, hanem születés. A keresztény ember nem jobb. Nem kijavított ember, hanem más ember. – Ha ezt halljuk, azonnal felcsattanunk: miféle lelki gőg, hogy valaki más embernek tartja magát! Ez valóban lelki gőg lenne, ha az ember mondaná ezt magáról. De az idézett igében Isten mondja, hogy Saul más emberré lesz, és Isten szavát mi soha nem cáfolhatjuk meg. Mi soha nem tehetjük lejjebb a mércét.
Isten emberei más emberek. Tele van a Biblia olyanok történetével, akik más emberré lettek. Jákób, a csaló… Mózes, a heves természetű szelíddé lett. Istennek nem kisebb a célja Ábrahámmal sem, mint hogy más emberré legyen.
Jó, ha valaki már fiatalon megérti: neki más emberré kell lennie. Nincs kivétel. Lehet egy fiatal jeles tanuló, tanulhat ösztöndíjjal külföldön, lehet belőle Nobel-díjas tudós, rá is áll: más emberré kell lenned. Lehet egy lány varázslatosan szép, lehet szépségkirálynő, fején a győztesek csillogó koronájával, rá is áll: más emberré kell lenned.
Az Újszövetségben ott találjuk Mártát: szorgalmas, házias, vendégszerető, mintaháziasszony; Nikodémust, a művelt vallásos főembert; az ifjút, aki gazdag és törvénytisztelő – Jézus nekik is azt mondja: más emberré kell lenned!
Felvetődik a kérdés: miért is van szükség az embernél erre a nagy változásra? A Biblia világosan beszél arról, hogy az embernek nem egy-két hibája van, hanem a természete, szíve indulata romlott. Ismert régi latin közmondás: „Űzd ki bár a természetet vasvillával, mindig újra visszatér.” A nevelés ugyan sokat javíthat, de gyökeres változást csak az újjászületés hozhat. Ez titokzatos módon a Szentlélek munkája Isten igéje által. Erről a csodáról szól Kapi Gyulának – Kapi Béla püspök édesapjának – a gyönyörű kórusműve, amelynek egyik sora így hangzik: „Szüljön újjá igéd minket…”
Erre a csodára várunk, ezért imádkozunk, erre van szükségünk! Pál apostol így mondja a Rómaiakhoz írt levelében: „Mert a teremtett világ sóvárogva várja az Isten fiainak megjelenését.” (8,19)
Gáncs Aladár