Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 08 - „Elfogy” a Hold

e-világ

„Elfogy” a Hold

Három esztendő múltán újra az egész ország területén megfigyelhető teljes holdfogyatkozásnak lehetünk tanúi március 3-a éjszakájától március 4-e hajnaláig. A csodálatos csillagászati jelenség akkor következik be, amikor teliholdkor a Hold a Föld árnyékkúpjába lép. Az égi színjáték 22 óra 30 perckor veszi kezdetét, és egészen hajnali 2 óra 12 percig kísérhető figyelemmel.

A holdfogyatkozásokat már több ezer éve a babiloni csillagász papok is feljegyezték, sőt előre ki is tudták számítani bekövetkeztüket. A jelenséget említő első magyar nyelvű feljegyzés egy 1056-ban tapasztalt fogyatkozásról számol be: „Mikor a Hold fényben fürösztötte a Földet, hirtelen fogyatkozás lőn, rőt ragyogását pedig nem sáppadság, hanem sötétség követte…” Utoljára három évvel ezelőtt, 2004. október 28-án, a hajnali órákban volt megfigyelhető teljes holdfogyatkozás Magyarországon, 2006. szeptember 7-én pedig egy részleges fogyatkozásban gyönyörködhettünk.

Földünk hűséges kísérőjének fogyatkozásai sokkal ritkábbak, mint a jóval látványosabb napfogyatkozások. A gyakorlatban azonban mégis több holdfogyatkozásnak lehetünk tanúi, mivel a jelenség – ellentétben a napfogyatkozásokkal, melyek a Földnek csak egy adott sávjában figyelhetők meg – minden olyan helyen észlelhető, ahol a Hold a látóhatár felett tartózkodik. A napfogyatkozások minden esetben újholdkor, a holdfogyatkozások pedig teliholdkor láthatók.

Az esemény bekövetkeztekor azonban teljes „eltűnésről” nem beszélhetünk, ugyanis a földi atmoszférában kevésbé szóródó vörös fény eljut bolygónk árnyékkúpjába is. Bolygónk „eltűnt” kísérője a földi légkör pillanatnyi portartalmától függően a narancson át a rozsdavörös, sőt szürkésbarnás árnyalatokig különböző módon mutatkozhat. A régebbi korokban sokszor ezek az élmények, a „vérvörössé” vált Hold babonás félelmet váltottak ki a jelenség csillagászati hátterét nem ismerő emberekből – hasonlóan a rossz előjelnek tekintett üstökösök megjelenéséhez.

És hogy milyen pompás színkompozícióval bűvöl el bennünket az idei randevún a Hold? – erről minden csillagász és a csillagászat szépségei iránt fogékony érdeklődő a saját szemével győződhet meg ezen a reményeink szerint felhőmentes és nem túlzottan hideg kora tavaszi éjjelen. Azoknak pedig, akik a várakozás idejében további részletekre is kíváncsiak, a Magyar Csillagászati Egyesület www.mcse.hu címen elérhető honlapját ajánljuk a figyelmükbe.

Rezsabek Nándor