Élő víz
Ha mindent újra kezdhetnél…
Időnként hallok olyan kijelentést emberektől, hogy „ha újra kezdhetném, akkor sem változtatnék semmit az életemen”. Irigyelem ezeket az embereket, mert az én életem nem volt ennyire rendben. Ha újra kezdhetném, számos dolgon változtatnék. Bár tudtam volna mindazt annak idején, amit most tudok!
Természetesen – a fantáziabeli időutazásokat leszámítva – az ember nem mehet vissza az időben. A jelenben zajló életünk során csupán emlékezhetünk a múltra, és sejthetjük a jövőt. De minden egyes év elmúltával ott az újrakezdés lehetősége, amikor húzhatunk egy vonalat, és szükséges és fontos változtatásokat hajthatunk végre munkánk, kapcsolataink, tevékenységeink, pénzügyeink vagy egyebek területén.
Tehát az idei év elején megfontoljuk, hogy bizonyos dolgokat másképp csinálunk, újrafogalmazzuk személyes és szakmai céljainkat, fogadalmakat teszünk. De az élet bonyolult, és valószínűleg nem tudunk egyszerre mindenen, amin kellene, változtatni. A tervezésben és a célkitűzésekben az a legjobb, ha egyszerűsítjük a dolgokat.
Terveinknek ésszerűeknek kell lenniük, különben csalódottak leszünk, és elkedvetlenedünk. Ha mondjuk több millió forint adósságod van, valószínűleg nem lenne reális, ha az év végére fel akarnád számolni az egészet. Mit szólnál ahhoz, ha e helyett arra törekednél, hogy jelentősen csökkentsd az adósságot, úgy, hogy egy-két tartozást teljesen felszámolsz? Vagy esetleg arról álmodoztál, hogy beindítod a saját kis vállalkozásodat, de anyagi javak hiányában nem teheted meg. Talán jó stratégia lenne, ha eleinte csak másodállásként folytatnád az adott tevékenységet, majd fokozatosan növekedhetne addig a pontig, amíg már el tud tartani téged és a családodat.
Hasonlóképpen a céljainknak olyanoknak kell lenniük, amelyek elérése erőfeszítésbe kerül, kihívást jelent, nagyobb teljesítményre ösztönöz, ugyanakkor legyenek mérhetőek és megvalósíthatóak. Vagyis ne akarj a jövő héten maratont futni, ha soha nem futottál egy kilométert sem! A célokat általában egyre nagyobb lépésekben lehet megvalósítani. Az például, hogy ebben az évben további tréningeken veszel részt, amelyek felkészítenek egy majdani jelentősebb karrierbeli változtatásra, meghatározó lehet a hosszú távú szakmai előmeneteledre nézve.
A Biblia értékes alapelveket nyújt az új kezdéshez, a tervek kialakításához és a célok kitűzéséhez. Hagyd a múltat a múltra! A bölcs tanul a múltból, de elidőzni a múlt hibáin nemkívánatos eredményhez vezet. Pál apostol életében ugyan voltak olyan események, amelyeket sajnált, de tudván azt, hogy nem változtathat rajtuk, egyszerűen eltökélte magát, hogy a jelenben él, és készül a jövőre. „…én nem gondolom magamról, hogy már elértem, de egyet teszek: ami mögöttem van, azt elfelejtve, ami pedig előttem van, annak nekifeszülve futok egyenest a cél felé, Isten mennyei elhívásának a Krisztus Jézusban adott jutalmáért.” (Fil 3,13–14)
Cselekedj a jelen lehetőségei szerint! Sokan közülünk természetünktől fogva halogatók vagyunk, mindig valami jelentőset tervezünk, vagy valami nagyszerűre törekszünk, de terveinket soha nem valósítjuk meg. A halogatás a siker ellensége. „Tehát akik azt mondjátok: Ma vagy holnap elmegyünk abba a városba, és ott töltünk egy esztendőt, kereskedünk, és nyereséget szerzünk; azt sem tudjátok, mit hoz a holnap! (…) Aki tehát tudna jót tenni, de nem teszi: bűne az annak.” (Jak 4,13–14a.17)
Készülj indokolt mértékben a jövőre! A jövővel az a gond, hogy bizonytalan. Ki tudja, milyen váratlan fejlemények befolyásolják majd terveinket? Isten tudja! Ezért értelmes dolog, ha terveink készítése közben őt kérdezzük, s várjuk az ő bölcsességét és útmutatását. „Bízd az Úrra dolgaidat, akkor teljesülnek szándékaid.” (Péld 16,3) „Az embernek az értelme terveli ki útját, de az Úr irányítja járását.” (Péld 16,9)
Robert J. Tamasy (Monday Manna)