Kultúrkörök
Volt egy „állati jó” napunk!
A VI. országos evangélikus bábverseny – egy zsűritag szemével
Hokker Zsolt bevezető áhítata után végre fölgördül a függöny. Az ország különböző pontjairól érkező társulatokat részben már ismerem a tavalyi vetélkedőről. A fellépés sorrendjében a következők: Az Úr harcosai csoport Bükről, a Hajnalcsillag csoport Bátonyterenye– Szúpatakról, a Szivárvány csoport és a Fénysugár Alapítvány bábcsoportja Tengelicről, a Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ csapata Győrből, valamint egy-egy gyülekezeti bábcsoport Surdról, Nemespátróból és Budapest-Zuglóból.
A csoportok az Állatok a Bibliában témacím alapján készültek nyolc-tíz perces bábjelenettel a március 3-i megmérettetésre. A téma kimeríthetetlen, hiszen a teremtéstől az apokalipszisig rengeteg szó esik az állatokról a könyvek könyvében. A darabok címe is sokat sejtető: Az életmentő disznónyáj; Verembe esett gondolatok; A nagyon fontos kukac; Nóé meg a macskája; Rendhagyó Nóé; Akkor és most; Veled is megtörténhet; A kakas és Péter.
A zsűri nyolc szempontot figyelembe véve értékelte az előadásokat: a bábok igényessége, bábtechnika alkalmazása, bábmozgatás, színpadkép, a szöveg érthetősége, a tartalom átadása, zenei elemek, illetve egyéb erények.
De pszt! Kezdődik az előadás!
Az életmentő disznónyáj (Bük) a gadarai megszállott történetét dolgozta föl, több érdekes megoldást alkalmazva. Nagyon ügyesen az ördög által űzött, de a kísértést legyőző kisbárány kerettörténetébe ágyazták a főtémát. Tetszettek a korhűen öltöztetett bábok (különdíj).
Verembe esett gondolatok (Bátonyterenye–Szúpatak) érdekfeszítő címmel Dániel jól ismert történetei elevenedtek meg – az oroszlánok szemszögéből nézve. Szegény oroszlánok! Ebédre Dániel helyett be kellett érniük a szelídségre intő tanulsággal (különdíj).
A nagyon fontos kukac (Tengelic), azaz egy szép tarka harisnyába bújtatott kezecske annyira meggyőzően játszott, hogy elhittük neki: Jónás történetében ő a főszereplő. Az Úr parancsára megrágott zöld esernyő hirtelen elhervadt – szegény Jónást majdnem megütötte a guta! Mi pedig nagyon jól szórakoztunk (I. díj).
Nóé meg a macskája (Tengelic) – kilépve a kissé elkoptatott bárkasztori keretei közül – egy dramatikus, interaktív, minden mozzanatában lebilincselő előadásban varázsolta elénk a történetet. Ez a macska nemcsak Nóét vette le a lábáról; mindnyájan megcirógattuk az előadás után (különdíj).
A Rendhagyó Nóé (Győr) című előadásban harminckét (!) gyermek fantasztikusan összerendezett játékában gyönyörködhettünk. Rendhagyó volt, mert Nóé történetéből kiindulva vagy tíz olyan bibliai eseményt jelenítettek meg a színen, melyben állatok szerepelnek. Ja, és csöppet sem unalmasan! (Megosztott I. díj.)
Akkor és most (Surd) – a titokzatos címet a paraván mögött felcsendülő citeraszó tette még sejtelmesebbé. Ősi próféciák szólnak arról, hogy az állatok ádáz harca egyszer megbékéléshez vezet. A színpadon ez megtörtént! Mi lenne, ha a valóságban is elkezdenénk a megbékélésért munkálkodni? (III. díj.)
Veled is megtörténhet (Nemespátró) az, amit Jézus három példázatba sűrítve mond el (Lk 15). Bárányok, disznók, gödölyék és hizlalt borjak szájából hallhattuk az intést, a tanulságot (megosztott III. díj).
A kakas és Péter (Zugló) című bábelőadás egy „oltári jó fej kakas” napszemüvegén keresztül láttatta Péter tagadásának történetét. Merész megközelítés, de hiteles, mert Jézus passiójában Péter csak egy tragikomikus emberke: előbb még fogadkozik, azután átkozódik. Az Úr egy oktondi kakas által téríti őszinte bűnbánatra. A történetbeli és a színpadi kakas egyaránt jól teljesítette feladatát (II. díj).
Miközben elhalkul az utolsó előadás kiváltotta taps, megerősödik bennem egy gondolat: a játék csak akkor jelent igazi örömöt, ha komolyan vesszük. Itt körülöttem mindenki örül…
A zsűri tagjai – Granasztói Szilvia bábművész, Győri Andrea bábkészítő-kézműves, Giovannini Kornél bábművész és a krónikás – nehéz szívvel hozták meg a döntést, mert bár minden csapat munkáját nagyon nagyra értékelték, mégis rangsorolniuk kellett az előadásokat. E sorok írója a díjkiosztáskor elhangzott rövid értékelésben tolmácsolta a zsűri lelkes és lelkesítő üzenetét: „Nagyon jó az, amit csináltok, ezért fontos, hogy jól is csináljátok!”
Egyházi berkekben egyedülálló ez az evangélikus kezdeményezés. A hatodik alkalommal megrendezett bábverseny életképes, mindenképpen érdemes folytatni, de vannak tanulságok, amelyeket a bábverseny szervezőinek és a csapatoknak is célszerű lenne átgondolniuk. Ilyen például az, hogy a jövőben már a versenyre való fölkészülés szakaszában szakmai segítséget kellene nyújtani a csapatoknak. Nagyon sok jó ötlet egy csipetnyi szakmai segítséggel sokkal jobban érvényre juthatott volna. (Csoportvezetők, figyelem: Granasztói Szilvia és Giovannini Kornél bábművészek készséggel ajánlják fel segítségüket!)
A szervezőknek javasoljuk: a következő bábverseny alkalmával vonjanak be munkájukba egy ügyes színpadmestert, hogy a technika ördöge ne veszélyeztesse az előadások sikerét.
Őszinte szívvel mondok köszönetet minden lelkes résztvevőnek, a csapatok felkészítőinek – lelkészeknek, hittanároknak – és a gyerekeknek. Ne hagyjátok abba! Remélem, jövőre újra találkozunk!
Köszönet a szervezőknek: Mády Erzsébet gyermekreferensnek és segítőinek, valamint a hangulatfelelős teológusok lelkes csapatának. Köszönöm a zsűri szakértő tagjainak a szeretettel vállalt közreműködést. Köszönöm, Jézusom, hogy néhány órára újra gyermek lehettem!
Győri Gábor