Egyházunk egy-két hete
Őrzik a bonyhádi diákból lett világhírű nyelvész emlékét
A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban két évvel ezelőtt az intézmény egyik leghíresebbé vált hajdani diákjáról, Lotz János nyelvészprofesszorról elnevezett anyanyelvi szakkör kezdte meg működését. A csoport munkáját három tanár irányítja: dr. Antoni Judit nyelvészeti témákkal foglalkozik, Hecker Henrietta a kutatómunkában segít, míg Lenczné Vrbovszki Judit vezetésével a fiatalok filmet készítenek Lotzról.
Az ismeretterjesztő videofilm Lotz János életének bemutatásával állít példát a mostani diákság elé. A gimnazisták rögzítettek már interjút dr. Kolta László helytörténésszel, aki 2000-ben tanulmányt írt a nyelvész bonyhádi diákéveiről; Antoni Judittal a legjelentősebb Lotz-műről, a Das ungarische Sprachsystem című könyvről; Szépe György professzorral a tudóscsereprogramról és a világhírű nyelvész Columbia Egyetemen eltöltött éveiről; illetve Petőfi S. János professzorral, aki Lotz-emlékérmet vehetett át. A szakköri tagok ellátogattak Somogyvámosra is, ahol Lotz János hétéves korától nevelkedett.
A filmmel a szakköri tagok beneveznek az Arany János tehetséggondozó program (AJTP) 9. évfolyamosok számára megrendezett művészeti fesztiváljára, az AJTP keretében meghirdetett interjúpályázatra, valamint az iskolai versenyre is.
A bonyhádi gimnáziumban tavaly emléktáblát avattak a nyelvészprofesszor tiszteletére, és megjelent egy könyv is Lotz János útja címmel.
M. R.
Regionális hozzárendelés: Bonyhádi Pet?fi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Alapfokú M?vészeti Iskola