e-világ
Templomok és harangok az interneten
Magánkezdeményezésként, amolyan személyes gyűjteményként indult útjára mint kicsiny, ismeretlen honlap, s a Templomok és harangok honlapja nevet viselte. A gyűjtemény, amely hosszú évek óta avval a céllal bővül, hogy az interneten kalandozóknak részletes és igényes ismeretanyagot nyújtson hazánk templomairól, időközben egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Évek alatt – a technikai változásoknak is köszönhetően – nagy olvasótáborral rendelkező oldallá vált.
A kezdetben egyszerkesztős honlapot az utóbbi években lelkes segítőtársak támogatják saját képeikkel és történeti kutatómunkájukkal, így kisebb templomtörténeti mozgalom indulhatott el. A www.templom.hu weboldal a világháló keresztény kulturális kínálatát szándékozik bővíteni, színesebbé tenni.
A templomok mind Isten házai, de alig találunk köztük két egyformát. Hűen tárják elénk az adott felekezet és a templomépítési korstílus jellemző vonásait. Némelyiket túldíszített, beszédes volta, némelyiket harmonikusan egyszerű vagy éppen puritán volta miatt érdemes megcsodálni. Egyes templomok magukon viselik a történelem nyomait, míg mások napjaink újszerű megoldásaival kápráztatnak el bennünket. Nem egy templomon végigkövethetjük az évszázadok során végzett átépítéseket, míg másoknak éppen eredetiségük adja az értéküket.
A honlapon kiemelt hangsúlyt kapnak a tornyokban függő harangok. A harangok, melyeknek hangját halljuk, melyek Isten házába hívnak, hirdetik az örömöt és a bánatot, régmúlt történeteket mesélnek, de amelyekről mégis oly keveset tudunk. Kevesen tudják, hogy nagyjából mekkora egy harang, hogy hazánk legnagyobb – kilenctonnás! – harangja a budapesti Szent István-bazilika tornyában van, a világban a legnagyobb pedig a moszkvai Kreml kétszáz tonnás harangja… Kevesen tudják – vagy rosszul tudják –, hogy miből készülnek a harangok, milyen feliratok gyakoriak rajtuk, vagy hogy kik a neves harangöntők, s miként vannak felszerelve alkotásaik. Kevésbé köztudott az is, hogy nem a harang nyelve, hanem a palástja mozog, amikor a harang szól.
De azért a templomok titkait fejtegetve nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy ezeket az épületeket az különbözteti meg más építményektől, hogy köveik élő kövek. Felépülésük a keresztény emberek áldozatkészségét mutatja. A templom szimbolikája többrétű: jelképezi az Istenhez vezető utat, hiszen tornyával az ég felé mutat, és felhívja a figyelmünket, hogy a mennybe vezető út egyedül Krisztus; másrészt jelképezi az embernek Istennel való kapcsolatát; harmadrészt pedig jelképez egy közösséget, amelynek lelki otthona.
Jelenleg ez az egyetlen olyan, templomokat bemutató portál, amely kifejezetten ökumenikus keresztény szemlélettel készül. Ezt hangsúlyozzák a templomleírások közötti igék és versek, melyeknek száma a tervek szerint bővülni fog az elkövetkezendőkben.
Küldött már ismerősének virtuális templomos képeslapot? A www.templom.hu oldalon ezt is megteheti. A honlap szerkesztője és segítőtársai a templomismertetők mellett ugyanis esztétikai élményt is szándékoznak nyújtani a látogatóknak; ilyenek a templomképekből készült igés képeslapok, amelyek magáncélra szabadon felhasználhatók.
A honlapon bemutatott épületek nemcsak kívülről és belülről, hanem most már felülről is megtekinthetők a légi fotós cégek által felajánlott, kiváló minőségű felvételek segítségével, továbbá készül az oldal angol nyelvű változata a külföldi érdeklődők számára.
A honlapra bármely keresztény templom felkerülhet, felekezeti és egyéb megkötések nélkül. Bárki, akit érdekelnek a templomok, és szeretné gazdagítani a honlap tartalmát, fényképes és/vagy szöveges ismertetőt küldhet a honlapon található e-mail címre, s ezáltal bekapcsolódhat a templomtörténeti adatgyűjtésbe. Látogasson el hozzánk: http://www.templom.hu!
Bajkó Ferenc