Keresztutak
Egyházvezetői találkozó Bécsben
Hivatalos látogatáson vettek részt egyházunk vezetői az osztrák evangélikus egyház meghívására Bécsben február 23–24-én. Az osztrák fél gazdag programot állított össze; erről adott rövid összefoglalót az Evangélikus Élet március 4-i száma. Az alábbiakban három programpontról szólunk részletesebben.
Egyházunk vezetői együtt üléseztek dr. Michael Bünker egyházfőtanácsossal, aki az Európai Protestáns Egyházak Közösségének tavaly ősszel megválasztott elnöke. A szervezet az európai protestáns egyházakat fogja össze, és képviseli őket mind az Európai Unióban, mind a különböző világfórumokon. A protestáns ernyőszervezet (GEKE – Gemeinschaft Evangelischer Kirchen in Europa) irodája Berlinből Bécsbe költözött; ez a földrajzi közelség miatt egyházunk számára is szorosabb kapcsolat kialakítását teszi lehetővé.
A délután második fontos témája az ausztriai magyar gyülekezet élete és jövője volt, amelyről Solymár Mónika lelkész és Andorka Rudolf felügyelő számolt be. Ez a gyülekezet 2004 óta az osztrák evangélikus egyház elismert tagja. Szerepe átalakult; uniós tagságunk folytán elsősorban a Bécs és Graz környékén munkát vállaló magyar evangélikusokat fogja össze.
Dr. Fabiny Tamás püspök kezdeményezésére a lelkészcsaládok stresszes életmódjával és lelki problémáival, illetve az ezekre irányuló megoldási stratégiákkal foglalkozott a két egyház vezetősége. A kérdésfelvetés magyar részről arra irányult, hogy miként előzi meg, illetve orvosolja a problémákkal küzdő lelkészek és családjuk gondjait az osztrák egyház. Azokat a problémákat, amelyek nálunk most kerültek felszínre, Ausztriában már évek óta szervezett keretek között igyekeznek megelőzni, illetve megoldani.
A megelőzés egyik módja az úgynevezett vizitáció vagy szupervízió. Ez a stratégia egyházvezetői kezdeményezésre indult; évente tíz ingyenes „utalványt” biztosítanak minden lelkész számára, amelyet kötelezettség nélkül igénybe vehetnek. Ezeket az utalványokat egy hetven főből álló „felügyelői” csoportnál lehet beváltani, amely csoport nem lelkész pszichológusokból, terapeutákból, lélekgyógyászokból és orvosokból áll. Az utalványok révén az egyház finanszírozza ezeket a beszélgetéseket, amelyek segítséget nyújthatnak a lelkész házassági, családi, személyes vagy más problémáinak a megoldásában. A megelőzés másik módja a csoportos munkatársi beszélgetés, amely a gyülekezet és a lelkész között adódó problémákat hivatott megoldani, illetve kezelni. Ezeket az esperesek vezetik. Végül ha egy személyes probléma ily módon már nem orvosolható, lelki betegségeket kezelő kórházban is gyógyulhatnak a rászorulók.
A pénteki találkozó tanulságát Prőhle Gergely országos felügyelő vonta le: ha nem hagyjuk, hogy a lelkész egyedüli felelősként álljon helyt minden problémával szemben, továbbá ha a gyülekezeti tagok valóban komolyan veszik és teljesítik az önként vállalt feladatokat, sok testi és lelki nehézség küzdhető le együttes erővel.
Cs. T. K.