Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 16 - Rekordokra törő cserkészek?

Szószóró

Rekordokra törő cserkészek?

Legutóbb február közepén, a Duna Tv tehetségkutató műsorában hallottam népdalokat éneklő fiatalokat. Kodály-év ide vagy oda, a mai kor tizenévesei nem a hazánk örökségét képező muzsikát zengetik iPodjaikon. Ezen szeretnének most változtatni a cserkészek.

A mozgalom fennállásának századik évében, Kodály Zoltán születésének százhuszonötödik és halálának negyvenedik évfordulóján az északkelet-magyarországi régió cserkészei Guinness-rekord-kísérletet hajtanak végre Miskolcon. A résztvevők április 28-án déltől huszonnégy órán keresztül megállás nélkül magyar népdalokat énekelnek majd.

A kérdésre, hogy miért éppen népdalokat énekelnek, sajtóanyagukból kaphatjuk meg a választ: „A magyar népdalkultúra egyedülálló, páratlanul gazdag kincsestára kulturális örökségünknek. Aki ilyen örökség birtokosa, annak kötelessége ezt a rábízott kincset ápolni, terjeszteni, másokkal is megismertetni.” A szervezők a kétszázötvenezer népdalváltozatból csaknem ezerháromszáz-ezerötszáz dalt készülnek „elfújni” egy nap alatt.

Azt, hogy a cserkészmozgalmak szívükön viselik a népi kultúra megőrzését, abból is tudhatjuk, hogy külön szakág foglalkozik hagyományainkkal. Őket regösöknek hívják, és 1988 óta minden évben táborokban adják tovább társaiknak kultúránk örökségét. A táborokban megtanult több mint ezer népdal képezi a világrekord-kísérlet repertoárjának alapját. A programot tovább színesíti majd a különféle népzenei együttesek és táncházak zenészeinek, táncosainak közreműködése is.

Az esemény bárki számára nyitott. Résztvevőként internetes regisztráció után lehet csatlakozni a cserkészekhez, nézőként pedig a huszonnégy óra folyamán bármikor be lehet kapcsolódni az egyedülálló programba. A regisztrált rekordbeállítók szabadon választott népdalanyaggal jelentkezhetnek, amelyet előre megadott forgatókönyv szerinti időpontban énekelnek el.

A cserkészek az egynapos népdalénekléssel nemcsak rekordot szeretnének felállítani, hanem a rendezvény szülőatyjának, a tragikus hirtelenséggel elhunyt tiszaújvárosi cserkészvezetőnek, Gyetvay Ivánnak is szeretnének emléket állítani. Sok sikert kívánunk nekik mindehhez!

Györe Balázs