Egyházunk egy-két hete
Egyház és állam kapcsolata a posztkommunista Magyarországon
Dr. Köbel Szilvia az egyházak közjogi helyzetét vizsgálta a rendszerváltozás utáni Magyarországon. Kiemelte: míg az állam és egyház szétválasztása a pártállami rendszerben „ellenséges elválasztási” modell szerint valósult meg, addig a rendszerváltás után „jóindulatú elválasztási” modellről beszélünk. Ez utóbbi mindenekelőtt az egyház szabad működését szavatolja, melynek garanciája az állam ideológiai semlegessége.
A Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék közötti megállapodást Donáth László határozottan és élesen bírálta előadásában. Véleménye szerint a római egyház Nagy Constantinus kora óta eszközévé akarja tenni a mindenkori államot. A Szentszék nemzetközi szerződésekkel próbálja érvényesíteni érdekeit abban az Európában, amely évszázadok óta nem kér többé a trón és az oltár szövetségéből.
Donáth László nem kerülte meg azt a kérdéskört sem, hogy politizáljon-e a lelkész. Úgy látja, nem az a kérdés: politizál-e a lelkész, vagy sem, hanem az a fontos, hogy ezzel épít-e vagy rombol. Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a politikusoknak szükségük van minden eszközre, mellyel hatást gyakorolhatnak a tömegre, így az egyházakra is. Ilyesformán azonban az egyházak könnyen valamely párt ideológiájának eszközévé válhatnak.
Dr. Csepregi András – párhuzamot vonva egyház és állam között – hangsúlyozta, hogy mindkettő felemás módon modernizálódik, valamint a politikai pártok és az egyházak belső „egyensúlytalanságban” szenvednek, a félutas polgárosodás révén is egy cipőben járnak. Ám „az okos gyengék összefognak” – mondta. Előadásában kifejtette, hogy a civil szférának alig van saját hangja, a közpolitikát a pártok dominálják.
Az egyházak üzenete természeténél fogva közéleti töltésű, s ha konkrétan fogalmaznak, a mi körülményeink között óhatatlanul közel kerülnek valamelyik párt véleményéhez. Jó, ha minden politikai oldal tudomásul veszi ezt a helyzetet, ha pedig kialakul a nyilvános beszédnek az a szabad tere, ahol az egyházak saját hangjukon szólalnak meg, akkor ezzel ők is erősíthetik a puszta pártpolitikával szemben a közpolitikát. Előadása végén ismét rámutatott arra, hogy állam és egyház Magyarországon a rendszerváltásig nem volt egymástól független, és az új szerep begyakorlása mindkét fél számára nagy feladatot jelent.
A három előadás után a hallgatóság – melynek jelentős része a Sola Scriptura Teológiai Főiskoláról és az Eötvös Loránd Tudományegyetemről érkezett – kérdéseire válaszoltak a vendégek. Bár nem volt minden kérdésben teljes egyetértés hallgatók és előadók között, a délután jó hangulatban telt. Az Orosz Gábor Viktor által moderált eszmecseréről, amely a beszélgetés hevében valódi konferenciává vált, mindenki értékes gondolatokkal távozhatott.
Liszka Viktor
Regionális hozzárendelés: Evangélikus Hittudományi Egyetem