Keresztutak
Bajor–magyar diakóniai konferencia
Magas szintű bajor–magyar diakóniai konferenciát rendeztek Budapesten, az országos egyház tanácstermében április 24–26. között.
A legnagyobb bajor szeretetintézmények vezetői minden második évben nagyobb utat tesznek meg azért, hogy szélesítsék látókörüket, és megosszák másokkal tapasztalataikat. Négy éve Berlinben, két éve pedig Brüsszelben voltak tanulmányúton. S mivel napirenden volt egy kelet-közép-európai látogatás, természetes módon gondoltak a szervezők a magyar testvéregyházra mint lehetséges tanulmányi célpontra. Nem udvariassági látogatás s nem is egyházi turizmus volt a három nap célja, hiszen a bajor intézményvezetők konferencia keretében ismerkedtek a magyar evangélikus szeretetszolgálat múltjával és jelenével.
A tizenöt bajor vendéget tíz magyar résztvevő várta. Együtt tárgyaltak a két egyház közös kérdéseiről, feladatairól és az Európai Unióban betöltött szerepéről – teológiai, szociális és gazdaságpolitikai megközelítésben. A kezdő napon Hafenscher Károly országos irodaigazgató tartott előadást, amelyben a magyar történelmi, magyar egyháztörténeti háttér felvázolásával és mai szociális-politikai kontextusban mutatta be az evangélikus egyházat, azon belül a diakóniát. Az ország szociális helyzetéről, a problémák korábbi és mai értékeléséről, a feladatok számbavételéről, valamint az egyháznak a szociális szférában betöltött társadalmi szerepéről Jeszenszky Zita, egyházunk diakóniai osztályának vezetője tartott magas szakmai színvonalú előadást. A délután beszélgetéseit Ittzés János elnök-püspök vezette.
A konferencia második napján a német vezetők látogatást tettek hat evangélikus intézményben. A csoport egyik fele nyugat felé indult, és a szombathelyi intézményeket, valamint a lajoskomáromi otthont kereste fel, a másik fele pedig keletnek vette útját, és áttekintette a Nyíregyházán végzett szerteágazó diakóniai tevékenységeket. Élményeik hatására a bajor szakemberek másnap reggel számtalan kérdést és témát vetettek fel, melyek további konzultációkra várnak. (A folytatás tehát már nem csupán esetleges ötlet, hanem konkrét elképzelés.) A bajor csoportot dr. Ludwig Markert, a Bajor Diakóniai Szolgálat elnöke vezette, aki a záró istentiszteleten egyházunk elnök-püspökével együtt szolgált.
Az idén tizenöt éves bajor–magyar testvérkapcsolat tulajdonképpen diakóniai vonalon indult el. Most bebizonyosodott, hogy ez a pillér – kiállva az idők próbáját – stabilan áll, és ma is fontos része egyházaink együttműködésének.
OI