Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 19 - Lélekemelő épületek

Kultúrkörök

Lélekemelő épületek

„Apátságok és kolostorok” címmel vetít sorozatot az MTV

Huszonhat szerzetesrend életét, épületegyütteseit, társadalmi és természeti környezetét, kulturális és művészeti emlékeit mutatja be az a negyvennégy részes holland dokumentumfilm-sorozat, amellyel hetente háromszor találkozhatnak a nézők a Magyar Televízióban.

Rohanó világunkban egyre többen érdeklődnek a szerzetesi élet nyugalmat sugárzó színhelyei, a kolostorok és az apátságok iránt. Turisták, zarándokok keresik fel őket; sokan az elmúlt idők építészetében gyönyörködnek, másokat viszont megérint az évszázadokon keresztül ápolt, nemzedékről nemzedékre örökített spiritualitás. Az m2-n május 10-étől, először csütörtökön és pénteken, majd a következő héttől szerdán, csütörtökön és pénteken 14 órától látható filmek három földrész híres egyházi emlékeibe kalauzolják el a nézőt.

Az érdeklődők megismerhetik a Tízparancsolathoz kötődő Mózes-hegy tövében megbúvó Szent Katalin-kolostort. Azon a helyen épült, ahol egykor Mózes meghallotta az Úr hangját; falai közt kis szarkofág rejti a vértanúhalált halt névadó hamvait. Assisiben a Szent Ferenc-i hagyományok állnak a középpontban, Monserratba pedig a Szent Szűz tisztelete olyan jámbor zarándokokat vonzott, mint Loyolai Szent Ignác, Gonzága Szent Alajos, avagy Kalazanci Szent József.

Öröm számunkra, hogy a film készítői a pannonhalmi Szent Márton-főapátságot is bemutatják. A bencés főmonostor (képünkön), Magyarország első kolostora 996-ban, Géza fejedelem uralkodása alatt létesült; ma híres turisztikai központ, az egyházi oktatás egyik fellegvára. Értékmegőrző munkájának elismeréséül 1996 decemberében a világ kulturális örökségének részévé nyilvánították.

Az Apátságok és kolostorok epizódjai bepillantást engednek a „testvérek” hétköznapjaiba is, akik az ima és a meditáció mellett számos nóvummal gazdagították az orvostudományt, az egyetemes kulináris kultúrát. A szerzetesek gyógyfüvek, illetve olajok ismerői voltak, az évszázadok során sok „receptjük” szolgálta a test és a lélek javát. A kisfilmek nemcsak ezekkel ismertetik meg a nézőt, de számtalan érdekességgel szolgálnak a szerzetesek oktatási és szociális munkájáról, valamint bemutatják a modern kolostori életet is.

Csermák Zoltán