evél&levél
SNI
A pedagógusok számára ismerős rövidítés a sajátos nevelési igényű gyermekek körét takarja. A bizonyítottan egyre növekvő létszámú csoportba az egészséges intellektusú, részképességzavarral küszködő – többek közt diszlexiás, diszgráfiás vagy diszkalkuliás – tanulók tartoznak, akik helyzetükből adódóan nemegyszer a közoktatás perifériájára szorulnak. Ezeknek a fiataloknak (és családjuknak!) nyújtottunk segítséget azzal, hogy 2006 szeptemberében indítottunk számukra egy gimnáziumi osztályt. Az oktatási programot természetesen az érintettek sajátos igényeihez igazítottuk, így került tantárgyaik sorába egyebek mellett a tanulásmódszertan, a tánc és a dráma, a kommunikációs készségfejlesztés és az önismeret.
Az ezekkel a tanulókkal foglalkozó pedagógusok szemléletváltását több szakmai rendezvény, továbbképzés szervezése által próbáltuk elérni. Ideális körülmények megteremtésére törekedtünk azzal is, hogy az osztályban csak elkötelezettséget érző, kellően motivált tanárok tanítanak. A személyi feltételeket egy gyógypedagógus foglalkoztatásával, a tárgyi feltételeket főként az informatikai eszközök körének bővítésével igyekeztünk javítani.
Az első tanév végére számos tapasztalattal lettünk gazdagabbak. Hatalmas erőfeszítések által, de együttműködővé tudtuk tenni a fiatalokat; ennek következményeképpen elfogadható, néhány esetben kifejezetten jó tanulmányi eredményeket tudtak produkálni. Örömmel állapíthatjuk meg, hogy a fejlődésükre vonatkozó szülői visszajelzések is egyértelműen pozitívak.
A tanítási-tanulási folyamatban – a velük való törődés által – magunk is változtunk. Meggyőződésem, hogy szakmailag, emberileg egyaránt értékesebbé váltunk. Hitvallásunk: „Ha nincsen szárnyad, hogy szárnyalni tudj a magasban repülőkkel, ne gubbassz egy helyben, megfeledkezve arról, hogy lábad is van! Inkább indulj el a te lábaidon, s meglásd, ahová érkezel, ott mások is lesznek, akik valaha szárnyakon indultak útnak. Bizony így van ez.” (Köszönet Heltai Gáspárnak, mert a Fabulák tanulságai a mai történetek végén is igazak.)
Balikóné Németh Márta, Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola (Sopron)