Kultúrkörök
Pünkösd az ökumené jegyében
A Magyar Televízió ünnepi műsorkínálata
A gönci templom ad otthont pünkösd vasárnapján a 10 órakor kezdődő református istentiszteletnek. A falu a magyarul beszélő reformátusok körében nagy tiszteletnek örvend, mivel Károli Gáspár – wittenbergi, majd svájci tanulmányok után – 1563-tól ott szolgálta lelkészként Istent és népét. Az első teljes, magyar nyelvű Biblia fordítóját Göncön temették el 1591-ben.
A gyülekezet hűségesen ápolja Károli örökségét. Ennek szép példája, hogy pünkösdkor, az egyház megszületésének napján vesznek először úrvacsorát az előző vasárnap konfirmáltak. Együtt van ilyenkor az egész rokonság és mindazok, akik a gyermek addigi lépteit egyengették a hit útján.
11 órakor a metodista egyház műsora következik a pünkösdi szimbólumokról. Az igei áhítatot dr. Hecker Frigyes lelkész tartja, a programot a korábbi istentiszteleteken elhangzott kórusművek színesítik.
Czigány György szerkesztő Útmutató című műsorának vezérfonalául Szent Pál apostolnak a korinthusi hívekhez írt második leveléből választotta az idézetet: „Ahol a lélek, ott a szabadság.” Az Útmutató felvételei a budai Szent István-kápolnában készültek. Az ünnepről Török József teológus és Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója és elnöke osztja meg a nézőkkel gondolatait, majd Kalász Márton Stephanus-díjas költővel láthatunk beszélgetést. Ezután két zenei csemege következik: Pitti Katalin énekli Verdi Othellójából az Ave Mariát egy klasszikusnak számító felvételről, partnere Simándy József. Végezetül Mahler VIII. (Ezrek) szimfóniájából hangzik fel a „Veni Creator Spiritus”, a középkorban élt Hrabanus Maurus fuldai apát híres himnusza, amelyben a Szentlelket teremtőként tiszteli a költő.
Az est programjából kiemelkedik az 1959-ben készült, tizenegy Oscar-díjjal kitüntetett Ben Hur című amerikai történelmi film, William Wyler alkotása, amelynek a zeneszerzője a magyar származású Rózsa Miklós. A főszerepben Charlton Hestont láthatják a nézők. A világhírű mozi – Lewis Wallace könyve alapján – az előkelő származású zsidó kereskedő, Ben Hur történetét dolgozza fel. A római korban Jeruzsálemben élő főhőst ártatlanul ítélik gályarabságra, de csodálatos módon megszabadul. Odisszeája közben tanújává válik Krisztus szenvedéseinek és megfeszíttetésének.
Csermák Zoltán