Kultúrkörök
Istentisztelet-közvetítés a rádióban
Bemutatkozik a nagymányok–váraljai evangélikus gyülekezet
Egyházközségünk kis gyülekezetek (Nagymányok, Váralja, Máza, Izmény) társulása, összlétszámunk mindössze kétszázötven fő. Évente tíz-tizenöt keresztelő és temetés, valamint két-három esketés van nálunk.
A történelem különös játékot űzött e német ajkú gyülekezetekkel: Izmény nagy anyagyülekezetét szétzúzta, Váralja leánygyülekezetből a kis létszám ellenére is parókus hely lett, a színkatolikus Nagymányokon pedig – ahol a háború előtt nem tűrtek más vallásút – evangélikus gyülekezet és templom épült. A folyamatok mögött számtalan családi, emberi sors hirdeti: egyik pillanatról a másikra elveszíthetjük házunkat, vagyonunkat. De hirdeti azt is, hogy Isten e helyzetekhez is erőt adhat, és megőrzi bennünk a holnap reménységét.
Mivel társgyülekezet vagyunk, az összetartozás és az önállóság feszültségében éljük gyülekezeti életünket. „Minden tag egyformán lényeges, ugyanakkor egymástól különbözik” – kicsit korinthusi módon. Bár kötéltáncos-képesítésem nincs, mégis jellemző az egyensúly keresése a lelkészi szolgálatban, ami nemcsak nehézzé, de érdekessé is teszi a munkámat.
Mindegyik gyülekezetnek más-más karaktere van; ami az egyik helyen sikeres, nem biztos, hogy a másik esetében is az lesz. Váralja, Izmény régi gyülekezetek, tradíciókkal: Kirchweihfest (búcsú), Busstag (bűnbánati nap), ökumenikus imahét… Nagymányokon jórészt az elmúlt években mi alakítottuk ki a tradíciókat: idősek napja, gyermeknap, adventi esték.
Az önálló rendezvények mellett egyre hangsúlyosabbak a „közösek”, amelyek erősítik e kicsiny gyülekezetek összetartozását. Négy-öt éve tartunk Izmény gyönyörű, nagy templomában egy nyári vasárnapon összevont istentiszteletet, az éppen soron következő vasárnapon pedig erdei istentiszteletet, amelyet „természetesen” közös bográcsos ebéd követ, mert az ünnepi pillanatokat a közös asztal gazdagítja. Idén először vendégeink lesznek a siófoki gyülekezetből, akikkel tavaly gyülekezeti testvérkapcsolatot kezdtünk kiépíteni.
Jellemző az is, hogy a hittanoktatás, a konfirmáció, az ifjúsági munka és ifjúsági kórusunk összgyülekezeti szinten működik – ilyen kicsiny létszám mellett nem is lehetne másként. Úgyhogy, mondhatni, „állandóan úton vagyunk” Isten és egymás felé – nemcsak képletesen, hanem szó szerint is.
Lehet, hogy úgy tűnik ebből a pár sorból, itt minden jól szervezett és sikeres, de hadd „nyugtassak meg” mindenkit: ez nem egészen így van. Ez a gyülekezeti modell rengeteg szervezést és energiát követel, főként a tisztségviselőktől, és időnként feszültségek is adódnak, hiszen emberek vagyunk. De örömmel tölt el bennünket minden alkalom, amikor igyekezetünkkel és munkánkkal Isten áldásának „közreműködői” lehetünk. Reméljük, így lesz ez a rádiós közvetítéskor is…
Schaller Bernadett
Regionális hozzárendelés: Nagymányoki Evangélikus Társegyház