Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 23 - Ökumenikus hírszőttes

Keresztutak

Ökumenikus hírszőttes

Pápák az evolúcióról

Kreacionizmus és evolucionizmus címmel német nyelven tettek közzé egy tanulmányt, amelyben XVI. Benedek pápa állást foglal ebben a világszerte hevesen vitatott témában. Az egyházfő azt az álláspontot fejti ki, hogy „ha a természettudományok igen figyelemreméltó fejlődést értek is el, Darwin elméletei a fajok fejlődéséről nem képesek mindent megmagyarázni”.

A könyv egy 2006-ban Olaszországban tartott tudományos kollokvium anyagát tartalmazza, amelyet teológusok, filozófusok, politológusok és biológusok írtak. XVI. Benedek pápa „elutasítja benne a kreacionizmust éppen úgy, mint az evolucionizmust”, mivel „a tudomány önmagában nem képes megmagyarázni az élet eredetét, mert a több százmillió éves mutációkat lehetetlenség reprodukálni”. Így ellentmondani látszik elődje, II. János Pál pápa álláspontjának, amelyet 1996-ban fejtett ki a darwinizmussal kapcsolatban, amikor rámutatott arra, hogy „ez az elmélet több mint hipotézis”. Valójában az egyház hosszú ideig szembehelyezkedett az evolúció elméletével, de ma már nem ellenzi annak minden tételét, jóllehet a szociáldarwinizmust visszautasítja.

„A názáreti Jézus” című könyv sikere

XVI. Benedek pápa közelmúltban megjelent, A názáreti Jézus című könyvét már húsz nyelvre fordították le. A mű először Olaszországban, Németországban és Lengyelországban került a könyvesboltokba, de a fordítási jogot biztosították már Oroszország, Japán és Dél-Korea, sőt Franciaország számára is.

A tanulmány sok tekintetben egyedülálló, mivel eddig egyetlen pápa sem tette közzé egyházfővé választása előtt készített írásait, amelyek nem hordozzák későbbi egyházfői tekintélyét. A kétkötetesre tervezett műnek az első része jelent most meg; ezt A Da Vinci-kód című regény kritikájának tartják. A szerző fő törekvése az, hogy „ne válassza el a történeti Jézus személyét a keresztény hit Jézusától”. A mű válasz kíván lenni A Da Vinci-kódra – az persze nem cél, hogy elérje annak harmincmilliós példányszámát.

Az írásban az egyházfő nemcsak A Da Vinci-kód súlyos tévedéseivel foglalkozik, hanem kitér az úgynevezett felszabadításteológia Jézus-ábrázolására, sőt a pszichoanalitikus és az ázsiai szinkretikus Jézus-értelmezésekre is. Az április 16-án Rómában tartott könyvbemutató napján az olasz nyelvű példányokból ötvenezer fogyott el. A római kiadó 420 ezer példány megjelentetését tervezi, Németországban pedig 150 ezer példány forgalomba hozatalával számolnak.

Új szlovák törvény

A Szlovák Nemzeti Tanács – a szlovák parlament – új törvénnyel szigorította meg a vallási közösségek hivatalos állami bejegyzésének feltételeit. Az eddigi törvény szerint húszezer tag – akik lehettek a vallási közösséghez nem tartozók is – kellett a bejegyzéshez. Az új törvény csak nagykorú szlovák állampolgárok számára teszi ezt lehetővé, ezenkívül a tagoknak a bejegyzést kérő közösséghez való tartozását az illetékes felekezetnek hitelesítenie kell.

A törvényt sem az ország római katolikus püspökkari konferenciája, sem a szlovákiai lutheránus egyház nem ellenzi. A szigorítással a jelenleg Szlovákiában élő mintegy ötezer muszlim bejegyzését és a legutóbb alakult „nem hívők ateista egyházának” az elismerését igyekeznek megakadályozni.

A muszlimok társadalmi integrációjáért

Minden jel arra mutat, hogy a nyugat-európai országok közül Németország foglalkozik legbehatóbban a területén élő muszlimok társadalmi integrációjával. A német belügyminiszter bejelentése szerint azt is lehetővé teszik, hogy „az iszlám vallási tanítást bevezessék az állami iskolákban”. Ennek feltételéül azt szabják, hogy a jelenleg több csoportban szerveződő iszlám közösségek hozzanak létre a keresztény egyházakhoz hasonló közösségi intézményeket. Azt is elvárják, hogy az iszlám közösségek folytassák a párbeszédet a keresztény egyházakkal.

Becslések szerint Németországban 3,5 millió iszlám hívő él.

Forrás: Ökumenikus Tanulmányi Központ