Egyházunk egy-két hete
Együtt
Zsarnai Krisztián és Zsarnainé Urbán Nóra ordinációja
Krisztián a pesterzsébeti gyülekezetben konfirmált, ahol Győri János Sámuel lelkészi karaktere, lelkisége és a fiatalok iránt tanúsított nyitottsága magával ragadta az ifjú keresőt. A tizenéves ifjú lassacskán bekapcsolódott a lakótelep közepén található evangélikus sziget gyülekezeti életébe, és elkezdett szolgálni kortársaival a vidéki missziói alkalmakon is.
Elhívásának gyökerei még az 1995-ben tartott – baptista szervezésű – tóalmási ökumenikus nyári táborba nyúlnak viszsza, ahová barátja hívta el. A „…mivel langyos vagy, és sem forró, sem pedig hideg: kiköplek a számból” (Jel 3,16) ige megértése fordulópont volt Krisztián életében, aki ekkor már egy budapesti műszaki szakközépiskola autószerelő technikus és autóvillamossági szerelő szakára járt. A fordulat abban is megmutatkozott, hogy a középiskolából az Evangélikus Hittudományi Egyetemre felvételizett.
„Nagy mellénnyel érkeztünk a teológiára, de Isten azóta sokat formált bennünket. A teológia el is távolíthat, de meg is erősíthet. Bennünket megerősített” – vallotta Krisztián, aki az egyetemi évek alatt zongoratudását – a reá jellemző módon – leginkább a keresztény könnyűzenében használta. Kiváltság volt számára, hogy a hatodévet saját gyülekezetében, a Pesterzsébeti Evangélikus Egyházközségben tölthette.
Krisztián felesége, Nóra a Borsod megyei Hernádvécséről származik, ahol édesapja jelenleg is a gyülekezet felügyelője és kántora. Nóra meghatározó éveket töltött el a miskolci Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban. A „honnan indultál?” kérdésre adott válasza így hangzott: „Barátnőm saját szavaival imádkozott, ami egyben tükör volt a számomra. Mélyen elgondolkodtatott. Én addig mindig csak a jól betanult imádságokat mondtam el esténként… Így kezdődött minden.” Többek között ennek hatására alakítottak barátaival az iskolában önálló bibliakört, amelyre olykor harminc-negyven diáktársuk is ellátogatott. A csapattal később hétvégenként gyülekezetekben vállaltak szolgálatot. Ez időben Nóra a miskolci belvárosi templom alkalmait látogatta, ahol Sándor Frigyes lelkész közvetlensége bátorította a keresztény élet gyakorlására.
A teológiai évek alatt több nyári szünetben is vállalták későbbi férjével együtt idős, rászoruló emberek gondozását Angliában. Nóra nyelvtanulás céljából egy évet Németországban is eltöltött. Hatodévét a kispesti gyülekezetben „szolgálta ki” Széll Búcsú mentori irányításával. A szerény, de kedvesen határozott lelkésznő szakmai fejlődésében a szolgálatra való készülés során Győri János Sámuel is segített.
„A vigasztalás szolgálatára bocsátalak ki benneteket. Munkátokban ez lesz az egyik legfontosabb feladatotok: tudjatok majd vigasztalni! (…) Őrizzétek meg mindazt, amit kaptatok az elmúlt években!” – hangzott Fabiny Tamás igehirdetésében, amelynek igei alapja (Ézs 40,31) az ordinációra szóló meghívón is olvasható volt: „De akik az Úrban bíznak, erejük megújul…”
Az istentisztelet családias hangulata, a négy testvérből felállt Jobbágyi-vonósnégyes színvonalas zenei illusztrációi, az újonnan felszentelt lelkész házaspárt köszöntő ifjúsági énekek, a Győri János Sámuel által komponált Pentakoszté oratóriumból vett részlet (Mátyás megválasztása) különleges lelki élményt jelentett a jelenlévők számára.
Az egy éve házas lelkészpár – a tervek szerint – az egyházkerület legnépesebb gyülekezetében, Nyíregyházán kezdheti meg beosztottként a szolgálatát. Nóra az evangélikus általános iskola iskolalelkészi feladatait látja majd el, Krisztiánt pedig a nagytemplomi gyülekezet, illetve a kálmánházi körzet lelkészi munkája várja.
Horváth-Hegyi Olivér
Regionális hozzárendelés: Pesterzsébeti Evangélikus Egyházközség