Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 25 - EHE és AHS

Keresztutak

EHE és AHS

Neuendettelsauban járt az Evangélikus Hittudományi Egyetem küldöttsége

Többéves múltra tekint már vissza az Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE) és a neuendettelsaui Augustana-Hochschule (AHS) közötti partnerkapcsolat. Ez korábban elsősorban a hallgatók cseréjét jelentette a bajor és a magyar intézmény között, az utóbbi időben azonban egyre jelentősebb az oktatók együttműködése is. Május 30. és június 2. között a budapesti evangélikus teológia küldöttsége volt az Augustana-Hochschule vendége.

Az EHE delegációját dr. Csepregi Zoltán, az egyetem rektora, dr. Hausmann Jutta professzor, az ószövetségi tanszék vezetője, dr. Orosz Gábor Viktor, a rendszeres teológiai tanszék adjunktusa, Balogné Vincze Katalin doktorandusz, valamint Gaál Zsuzsanna és Tóth Károly teológushallgató alkotta.

A látogatás apropójából rendezték meg az egyetemen a Dies Academicust, azaz akadémiai napokat. A tudományos program keretében az egyik előadást Orosz Gábor Viktor tartotta A vallásosság szerepe a magyarországi társadalmi és politikai életben címmel, Hausmann Jutta pedig dr. Renate Josttal közösen vezetett szemináriumot a 137. zsoltár értelmezéséről. (A másik előadás címe Vallás és erőszak René Girardnál volt; e témáról dr. Dieter Becker beszélt.)

A budapesti teológia Szent szövegek és az erőszak című programja keretében most a közös kutatómunka is lehetővé vált.

A tudományos eszmecsere mellett lehetőség nyílt több hivatalos és nem hivatalos megbeszélésre egyaránt. A küldöttség tagjai ezenkívül bekapcsolódtak a neuendettelsaui közösség lelki életébe is: részt vettek az egyetem kápolnájában – ezúttal a kint tanuló magyar ösztöndíjas teológusok liturgikus szolgálatával – megtartott úrvacsorás istentiszteleten. A településen működő szeretetszolgálati és missziós központokban (diakóniai szolgálat, Centrum Mission EineWelt) tett látogatás során bepillantást nyertek továbbá az egyházi szervezetek sokszínű munkájába.

A helyi diakóniai szolgálat képviselői felvetették az egyetemi szintű közös ápoló- és szociálismenedzser-képzés lehetőségét. Ez különösen is vonzó elgondolás napjainkban, amikor a felsőoktatásnak a bolognai folyamat néven ismert, egész Európára kiterjedő átalakítása zajlik, ennek következményeként pedig új szakok – részben nemzetközi – képzési hálózata jön létre.

A neuendettelsaui program részeként a magyar vendégek ellátogattak a közeli Heilsbronnba: felkeresték az egykori ciszterci apátság épületében működő valláspedagógiai intézetet és az apátsági templomot.

Dr. Hausmann Jutta