Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 27 - Sárszentlőrinc ünnepe

Egyházunk egy-két hete

Sárszentlőrinc ünnepe

Kétszázötven éve halt meg a falualapító Szeniczei Bárány György

A Tolna megyei Sárszentlőrinc különleges hely Magyarországon és egyházunkban. A falu evangélikus gyülekezete egyidős a településsel: kétszáznyolcvanöt éve alapította meg Sárszentlőrincet és a helyi evangélikus közösséget Szeniczei Bárány György lutheránus lelkész, pietista bibliafordító és tanító. A Sárszentlőrinci Evangélikus Egyházközségben az ő halálának kétszázötvenedik évfordulója alkalmából tartottak kétnapos megemlékezést és jubileumi ünnepségsorozatot június 30-án és július 1-jén. A vasárnap 10 órakor kezdődő ünnepi istentisztelet igehirdetői szolgálatára a sárszentlőrinci gyülekezet Gáncs Pétert, a Déli Egyházkerület püspökét hívta meg.

Az ünnepi megemlékezést szombaton 14 órakor nyitotta meg Demény Károly polgármester, a Sárszentlőrinci Evangélikus Egyházközség gondnoka.

A szervezők rendkívül változatos és gazdag programot állítottak össze az érdeklődők számára. Az ünnepségsorozat lantmuzsikával kísért irodalmi összeállítással kezdődött a templomban. Ezután került sor a Szeniczei Bárány György szolgálatához kapcsolódó környékbeli gyülekezetek találkozójára, amelyen Prőhle Gergely, egyházunk országos felügyelője tartott előadást A múltunk kötelez címmel.

A délután folyamán a résztvevők gyermektáncházba látogathattak el, valamint a Rege együttes koncertjét hallgathatták meg a kultúrházban. A Lázár Ervin Könyvtár bemutatóját és kiállítását Liebhauser János könyvtárigazgató nyitotta meg. Beszédet mondott Kristóf Attila újságíró és Hajdú János, a Paksi Többcélú Kistérségi Társulás elnöke. A kiállításon irodalmi összeállítással és egy színpadi jelenettel adóztak Lázár Ervin emlékének.

Az esti program keretében a közösségi házban kávéházat rendeztek be, ezzel párhuzamosan pedig a kultúrház udvarán nyílt lehetőség tábortűz melletti szalonnasütésre, a Rege zenekar kíséretével tánctanulásra, valamint népdalbemutatóra; aki kedvet kapott az énekléshez, népdaltanulásba foghatott.

A kötött programok mellett végig nyitva álltak a közönség előtt a különféle kiállítások (egyháztörténeti, népművészeti, fotó- és kádárkiállítás, helyi alkotók műveinek tárlata, könyvbemutató). Az érdeklődők emellett folyamatosan kóstolhatták a helyi süteménykülönlegességeket, illetve kézműves kirakodó vásáron és sétakocsikázáson is részt vehettek, vagy sörsátorban hűsölhettek a nagy melegben.

A vasárnapi program az egyháztörténeti kiállítás megnyitójával kezdődött, amelyen dr. Kertész Botond egyháztörténész, az Evangélikus Országos Múzeum tudományos munkatársa foglalta össze az egyházközség történetét.

Az ünnepi istentiszteleten Gáncs Péter püspök hirdette Isten igéjét Ézs 55,10–11a és Mt 13,23 alapján, Karl Jánosné Csepregi Erzsébet helyi lelkésznek és Szabó Vilmos Bélának, a Tolna-Baranyai Egyházmegye esperesének a liturgiai szolgálatával. A püspök kiemelte, hogy az előttünk járt magvetők emlékét csak akkor érdemes őrizni, ha a jelenben nem az emlékek, hanem Isten ma is élő, ható, tápláló igéje határozza meg a gyülekezet életét. A sárszentlőrinciek úgy tudnak ünnepelni és a múltra emlékezni, hogy közben a legnagyobb „megújuló energiaforrás”, Isten igéje áll a középpontban, amely ma is táplál, erősít, megtart.

Az istentisztelet után dr. Csepregi Zoltán, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora tartott előadást Szeniczei Bárány György életéről. Ezután Trajtler Gábor orgonaművész orgonajátékát és Halmai Tünde énekművészt hallgatta meg a templomi közönség. Az ünneplő gyülekezet a templomból a temetőbe vonult át, ahol az egyházközség és az önkormányzat megkoszorúzta Szeniczei Bárány György síremlékét.

Az ebéd végeztével – amely négy helyszínen zajlott, és ötféle étel közül választhattak a résztvevők – került sor a „tanítók fájának” az avatására. Az avatás előtt Dinnyés József daltulajdonos adott megzenésített versekből összeállított koncertet. Renkecz József nyugalmazott iskolaigazgató ünnepi beszéde után a tanítók fájának megalkotója, Nagy Zoltán fazekasmester, a Sárszentlőrinci Evangélikus Egyházközség felügyelője beszélt kerámiából készült alkotásáról, amelyet az elmúlt századokban a községben szolgáló tanítók munkásságának emlékműveként állítottak fel a templom udvarán. A Gáncs Péter püspök által végzett szentelési szolgálat után az emlékmű megkoszorúzása következett.

Délután sem volt hiány párhuzamos programokban. A Petőfi-ház udvarán, a Hőskertben népikézműves-foglalkozást tartottak a gyerekeknek, míg az iskolaudvaron a Felvidékről érkezett Badin Ádám rozsnyói presbiter ízes nyelven előadott palóc meséit hallgathatták meg kicsik és nagyok egyaránt. A néptáncbemutatók is folytatódtak, a kultúrházban pedig a Cirkusz az erdőben című színielőadást mutatta be az Esztrád Színház társulata. A sárszentlőrinci ünnepségsorozat Mészáros Zsuzsa dzsesszkoncertjével ért véget.

Petri Gábor

Regionális hozzárendelés: Sárszentl?rinci Evangélikus Egyházközség