Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 38 - Gárdalecke

Keresztény szemmel

Gárdalecke

Országjáró körútja során több egyházi intézményben is népszerűsíteni tervezi magát a Magyar Gárda. A közoktatási törvény tételesen nem tiltja, hogy tanítási időn kívül az iskolákban politikai rendezvényeket tartsanak, de az intézmények vezetőségének fokozott a felelőssége abban, mit enged be az iskola falai közé – közölte múlt csütörtökön Csepregi András, az oktatási tárca illetékese.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Magyar Gárda közös internetes oldalán az országjárás tizenegy vidéki helyszínét tüntették fel, ezek között több egyházi intézmény is volt. Így a gárdát népszerűsítő fórumot terveztek tartani a kecskeméti piarista gimnáziumban, a nyíregyházi református gyülekezeti házban, valamint a miskolci Lévay József Református Gimnáziumban is. Ez utóbbi igazgatója, Ábrám Tibor a távirati irodának csütörtökön még azt mondta, hogy a Jobbik miskolci szervezete vette bérbe a kollégiumi dísztermet egy kulturális rendezvénye megtartásának céljára. A rendezvény fizetős lesz, s az iskolájuknak szüksége van erre a bevételre – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a rendezvény ideje alatt a kollégiumban egyetlen diákjuk sem tartózkodik majd, mivel tanulmányi kiránduláson lesznek.

Korábban valamilyen formában és mértékben mindhárom történelmi egyház vezetése elhatárolódott a szervezettől, miután a Magyar Gárda tagjainak eskütételén a gárda zászlaját egy katolikus pap, egy evangélikus és egy református lelkész is felszentelte.

Csepregi András, az oktatási tárca egyházi kapcsolatokért felelős főtanácsadója az MTI-nek elmondta, hogy a közoktatási törvény tételesen nem tiltja, hogy tanítási időn kívül az iskolákban politikai rendezvényeket tartsanak. „Ez történt eddig is, akár állami, akár alapítványi, akár egyházi fenntartású iskolákban. Ilyen szempontból, ami most történt, semmiképpen nem jelent újat, a gárda folytatja a régi hagyományokat” – fogalmazott, továbbá kifejtette: ugyanakkor az iskola vezetősége komoly felelősséggel bír abban, hogy mit enged be az intézmény falai közé, esetleg ha kényesebb kérdésről van szó, konzultál-e a fenntartóval. Az iskola vezetése ezen ügyekben teljesen autonóm módon dönthet, semmiféle törvényi korlátozás nincs – tette hozzá. Egy oktatási intézmény házirendjét ugyanakkor meg lehet úgy alkotni, hogy tanítási időn kívül sem ad teret bizonyos rendezvényeknek – jegyezte meg Csepregi András.

MTI