Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 38 - A teremtő Isten tisztelete

Keresztutak

A teremtő Isten tisztelete

A Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend, valamint a Missziói és Környezetügyi Központ több mint tíz éve végzi szolgálatát. Az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat (European Christian Environmental Network, ECEN) a 2. európai ökumenikus nagygyűlés után hamarosan programjába vette, hogy önálló teremtési liturgiai ünnepkört hozzon létre. Céljainak és jogi helyzetének megfelelően javaslatot küldött valamennyi tagegyházhoz ezen új ünnepkör bevezetése érdekében.

Magyarországon evangélikus részről a Budavári Evangélikus Egyházközség tette először lehetővé 2006-ban a teremtési ünnepi istentisztelet megtartását, majd a budahegyvidéki gyülekezet nyitotta meg templomának kapuit a kezdeményezés előtt.

A nagyszebeni ökumenikus nagygyűlés a maga részéről önálló kiadvánnyal segíti a témakörben munkálkodni kívánók tevékenységét; címe: Liturgiai keretek megteremtése a környezet védelmének és Istennek mint teremtőnek a tiszteletére, dicsőítésére és magasztalására.

Való igaz, hogy az új ünnepkörhöz kapcsolódóan sok minden – így a megszokott szavak egy része is – megváltozott; a gyalázatos és tömeges környezetszennyezésről is mint súlyos bűnről teszünk gyónási vallomást. Ha talán – első olvasásra – szokatlan ezen új megközelítés, témafeldolgozás, akkor vennünk kell a fáradságot, hogy a témakörre vonatkozó kiadványok (Budapest, 1966 és Brüsszel, 2007) megfelelő szövegeit is megismerjük.

A teremtési ünnepköri istentisztelet liturgiájában szeptember 16-án a budahegyvidéki templomban az eredeti programnak megfelelően az egybegyűltek a következő gyónó imádság alapján kértek feloldozást:

„Bocsásd meg, Urunk, hogy az élet forrásának megtalálása ellenére is gonoszul bántunk magukkal. Képtelenek voltunk észrevenni, amikor valós korláttal találtuk szembe magunkat, és nem jutott időnk hálát adni mindazért, amit az előttünk járt nemzedékeken keresztül adtál nekünk. Bocsásd meg azt is, amikor beszűkültek gondolataink, és nem álltunk elegendően azok mellé, akik a világ fenntarthatóságáért vállaltak felelősséget. Bocsásd meg, hogy mértéktelenül túlfogyasztottunk az anyagi világból és az időnkből, majd könnyedén szemeteltünk a közelünkben lévő földekre és a kozmikus térségbe is.

Ezért én is vallom előtted, szent és igaz Isten, hogy vétkeztem ellened, környezetem és embertársaim ellen gondolattal, szóval és cselekedettel. Sok jót elmulasztottam, és sok rosszat elkövettem. Szent Fiadért, az Úr Jézus Krisztusért kérlek, bocsásd meg bűnömet.”

A hitvallásban pedig a jelenlévők tanúságot tettek arról, hogy a világ Jézus Krisztus által lett, és mi munkatársai vagyunk a fenntartásában.

Széchey Béla József lelkész, a Missziói és Környezetügyi Központ elnöke