Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 39 - „Esélyt kaptunk, hogy esélyt adhassunk”

e-világ

„Esélyt kaptunk, hogy esélyt adhassunk”

Nemzetközi konferenciát szervezett a szarvasi népfőiskola

Hazánkban és Európában egyedülálló kezdeményezés indult néhány évvel ezelőtt a szarvas-ótemplomi evangélikus gyülekezetben: civil szervezetekkel összefogva, népfőiskolai keretek közt segítik a munkanélkülieket, származásuk, alacsony iskolai végzettségük miatt nehéz körülmények közt élőket, a veszélyeztetett munkavállalókat, a diszkriminációt elszenvedőket. Mindezt egy pályázat megnyerése tette lehetővé. A Tessedikkel a XXI. Századba – Második Esély Népfőiskolán zajló hathetes képzéseket a jelentkezők 2008. április 30-ig vehetik igénybe. A népfőiskola szeptember 20–21-én Az európai vérkeringésben címmel a helyi Liget Hotelben rendezett – partnerei részvételével – nemzetközi konferenciát.

„Tessedik Sámuel templomában szolgálva nem volt kérdés számomra: mindent meg kell tennem azért, hogy nyissunk a gyülekezet tagjai és a város lakói felé. Ezért végzünk szeretetszolgálatot, és ezért folyik a tanítás a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvodában. Ám a »folytatást«, a felnőttképzést is épp ilyen fontosnak tartottuk, ezért volt lényeges, hogy megkezdje működését a népfőiskola, amelynek jóvoltából esélyt kaptunk arra, hogy esélyt adhassunk másoknak” – tudtuk meg a tanácskozás megkezdése előtt Lázár Zsolt lelkésztől, a népfőiskola projektvezetőjétől.

Az „esélyadás” vágya nem csupán a fiatal evangélikus lelkipásztorban és gyülekezetének tagjaiban élt: partnerre találtak a Tessedik Sámuel Főiskola Mezőgazdasági, Víz- és Környezetgazdálkodási Karában, a Középhalmi Evangélikus Misszió Alapítványban, a Bihari Szabadművelődési és Népfőiskolai Egyesületben, valamint a Szarvasi Ifjúságért Akciócsoport Egyesület tagjaiban. 2004 őszén közösen nyújtották be pályázatukat a Szociális és Munkaügyi Minisztériumhoz az Európai Unió egyik közösségi kezdeményezése, az Equal – Esélyteremtés a foglalkoztatásban címet viselő program magyarországi megvalósítására. A sikeres pályázat után 2005. november 27-én adták át az intézmény otthonául szolgáló felújított iskolaépületet, s még abban az évben elindult az első csoport.

A projekt azért is rendkívüli, mert nem csupán szakmai képzést ad, hanem, mint elhangzott, lelki támaszt is nyújt a jelentkezőknek, a tessediki hagyományokra és a keresztény értékekre alapozva. Eddig háromszázharminc fő kapcsolódott be a képzésbe. Bíznak benne, hogy lesz folytatás 2008 májusa után is… Ebbéli reményének adott hangot a konferencia szeptember 20-i nyitónapján Babák Mihály, Szarvas polgármestere, országgyűlési képviselő is, köszöntve a megjelenteket. Üdvözlő szavai után Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter tartott beszédet. Elmondta: örül a népfőiskola sikereinek, mert a segítségre szorulók helyzetét az állam egymaga nem képes megoldani, a jobbítás érdekében társadalmi összefogásra, erős civil szerepvállalásra van szükség. Következő felszólalóként Balogh Attila, az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány Equal Nemzeti Programiroda irodaigazgatója az Equal programok nemzetközi együttműködéseinek jelentőségét taglalta.

Egyházunk országos felügyelője, Prőhle Gergely Az integráció mint hagyomány az evangélikus egyházban című előadásában arról beszélt, hogy a rendszerváltozás óta tisztázatlan az egyházak szerepe. Elsődleges feladatuk természetesen az evangélium terjesztése, de – amint azt a szarvasi népfőiskolán végzett munka is példázza – a hitéleti tevékenységtől elválaszthatatlan a közéleti felelősség. Az integráció szükségessége is természetes és ismert „követelmény” egyházunkban, hiszen a hazai lutheránusság magyar, szlovák és német nemzetiségei gyökerekkel, színes lelkiségi és kulturális örökséggel bír. Ma sokan az egyházat a modern kor embere számára idegen, anakronisztikus intézményként tartják számon, de az ilyen kezdeményezések bizonyíthatják, hogy nincs igazuk, mert az egyház nemcsak hogy képes felismerni a problémákat, de lépéseket is tesz a megoldásuk érdekében – summázta gondolatait Prőhle Gergely.

A tanácskozás első napja Lázár Zsolt Mérföldkövek a Tessedikkel a XXI. Századba – Második Esély Népfőiskola életében című referátumával, valamint Kristina Blixtnek, a nemzetközi partnerség svédországi vezetőjének felszólalásával zárult, aki az ECCO II nemzetközi együttműködést ismertette.

A közös ebéd után a magyar és külföldi (francia, svéd, spanyol és olasz) vendégek a népfőiskola épületébe, valamint a szarvasi evangélikus ótemplomba látogattak, és helyi nevezetességekkel ismerkedtek.

Gazdag Zsuzsanna