Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 42 - „Válaszúton”

Keresztutak

„Válaszúton”

A Magyar Bibliatársulat Alapítvány támogatása a kettős kisebbségben élőkért

Még 2006-ban kezdődött az az akció, amely a határainkon kívül élő magyar protestáns iskoláknak Szentírással és a Bibliát gyermekek számára magyarázó könyvekkel való jobb ellátását tűzte ki célul. Hazai híveink támogatása révén és a norvég bibliatársulat adományaként az elmúlt héten kétmillió forint értékben juttathattunk el Erdélybe magyar nyelvű kiadványainkból.

A Kolozsvártól mintegy negyven kilométerre fekvő Zsobokon dr. Pecsuk Ottó főtitkár és – a Magyar Bibliatársulat elnökeként – e sorok írója nyújthatta át a küldeményt Molnár Jánosné református lelkésznőnek, aki ebben a kevésbé ismert faluban nemcsak magyar nyelvű iskolát működtet, hanem összegyűjtötte a környék rászoruló, nehéz családi körülmények között élő, árva és félárva gyermekeit egy bentlakásos kollégium újonnan létrehozott szép épületébe. A közel száz gyermekről való gondoskodás sok leleményességet igényel, mivel a kapott állami támogatás nem elegendő a környék legmagasabb színvonalon működő intézményének a fenntartásához.

A díszteremben összegyülekezett ifjak serege nagy megilletődöttséggel és örömmel élte át, hogy az anyaországban is sokan gondolnak rájuk imádsággal, s nincsenek egyedül kettős kisebbségi helyzetük ellenére sem.

A másik település, ahova ellátogattunk, különös nevet visel: Válaszút a község magyar neve. Román nevén Rascruci Kolozsvártól északnyugatra található. A 20. század első feléig – a bonchidai uradalom részeként – a Bánffyak birtoka volt, a korábbi Doboka vármegye közgyűléseit is az itteni Bánffy-kastélyban tartották.

Ezen a történelmi vidéken hozott létre Kallós Zoltán néprajztudós egy magyar nyelvű, bentlakásos kollégiummal ékeskedő általános iskolát, amely a környék iskola nélküli falvaiból, hátrányos helyzetű családok gyermekeinek sorából „toborozza” növendékeit. Sok tehetség tűnik fel köztük, akik azután a kolozsvári református gimnáziumban folytathatják tanulmányaikat.

Áldozatos munka, élethivatásként gyakorolt pedagógiai tevékenység, jó közösség a tanárok és a diákok között – ezek a jellemzői ennek az intézménynek. Hisszük, hogy a Bibliák és a hittankönyvek ide is jó helyre kerültek.

D. Szebik Imre