Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 43 - Bemutatkozik a Soproni Evangélikus Egyházközség

Kultúrkörök

Istentisztelet-közvetítés a rádióban

Bemutatkozik a Soproni Evangélikus Egyházközség

A reformáció hamar gyökeret vert Sopronban: 1521-ben Kristóf ferences szerzetes már lutheri szellemben prédikált a városban, majd a század közepére a polgárság nagy része evangélikussá lett. A gyülekezetet Gerengel Simon híres kátéíró lelkész szervezte meg 1565-ben.

Eleink hosszú ideig az átvett katolikus templomokban tartották istentiszteleteiket. E templomok visszavétele után is mód volt evangélikus alkalmakat tartani, mégpedig Eggenberg hercegnőnek köszönhetően. Az ő házának a kőből készült udvari szószékéről Lang Mátyás prédikátor hirdette az igét az udvaron álló „ázott lutheránusoknak” – innen származik evangélikusságunk gúnyneve.

Jelenlegi „hajlékunkat”, hazánk harmadik legnagyobb evangélikus templomát a türelmi rendeletnek köszönhetjük. Tornyát majd száz évvel később építették fel; jelenleg négy harang van benne. Amikor a későbbi civitas fidelissima (a leghűségesebb város) 1921. december 14-én szavazott a hovatartozásról, a népszavazás eredményét harangunk hirdette ki: Sopron Magyarország része maradt.

Legnagyobb tragédiánk az volt, amikor 1946-ban a német nyelvű gyülekezet mintegy kétharmadát kitelepítették. Az egyházkerület egykori legnagyobb közössége, a valaha tizenkétezer fős gyülekezet mára háromezer-hatszáz nyilvántartott tagot számlál. A következő érvágás intézményeink, ingatlanjaink és földjeink államosítása volt; az egykor gazdag gyülekezet elveszítette mind gazdasági alapjait, mind tagállományát.

A rendszerváltozást követően egyházunk ismét gazdagodhatott: ma már a líceum, a kollégium, az Eötvös-gimnázium és a Hunyadi János Evangélikus Óvoda és Általános Iskola is végzi szolgálatát, a szociális munkát pedig a nemrégiben felépült nyugdíjasház segíti.

Vasárnaponként öt istentiszteletet tartunk, valamint ellátjuk nagy szórványterületünket. Számos megszokott hétközi alkalmunkon (Luther-szövetség, Gemeindenachmittag és így tovább) kívül idén közel hétszáz különböző programmal vártuk-várjuk híveinket, köztük számos koncerttel (orgonánk egyházunk legnagyobb szakrális hangszere). A bajor egyházzal való kapcsolatnak köszönhetően német anyanyelvű lelkész is szolgál közöttünk. Az egykori szeretetszolgálat hagyományait követve építjük diakóniai munkánkat is a barkácskörrel, a betegápoló alapítvánnyal és a már említett nyugdíjasházzal. 2006 óta az újjáalakult Soproni Egyházmegye esperesi székhelyeként is működünk.

Regionális hozzárendelés: Soproni Evangélikus Egyházközség