Keresztény szemmel
Nagybányai hangulatok
Az erdélyi kör tavasszal és ősszel egy-egy hétvégén köri napokat szervez; ezek programjában a spirituális alkalmak mellett a kultúra a meghatározó. Erdély valóban – nem szólam ez – a magyar kultúra, a kultúrtörténet kincsestára. Ezt tapasztaltuk a közelmúltban az erdélyi kör őszi, Nagybánya központtal megrendezett napjain is.
Nem úti beszámolót szeretnék írni, hanem bevallottan biztatni arra – felvillantva néhány mozzanatot –, hogy aki teheti, látogassa meg ezt a történelmi vidéket.
Száztíz éves a Hollósy Simon által alapított Nagybányai Festőiskola (Schola Pictoris); épületében ma is kiállítás látható.
Sokkal több új ismerettel szolgált számunkra a Schola Rivulináról, az 1545 és 1747 között működő híres protestáns iskoláról és kollégiumról szóló előadás. A reformáció évszázadában, annak sodrában alapított intézmény fénykora az első száz évre esett, története, válságperiódusai híven tükrözik a korszak viszontagságait. A mai protestáns iskolák is büszkén vallhatják, vállalhatják szellemiségük egyik ősének a Schola Rivulinát. Történelmi érdekesség, hogy az iskola egyik kimagasló rektora Horthy István volt. Az ő pályafutása indította 1920-at követően Horthy Miklós kormányzót arra, hogy nemesi előnevéül a „nagybányai”-t válassza.
Utólag is alig hihető, hogy röpke negyvennyolc órán belül megcsodálhattuk a világörökség részét képező máramarosi fatemplomokat, meglátogathattuk Szinérváralján a Sylvester János-emlékhelyet és Misztótfalun a Tótfalusi Kis Miklós-emlékházat.
Élmény volt a máramarosszigeti séta is. Veres Kovács Attila nagyváradi református lelkipásztor, a kör titkára és a köri napok szervezője megemlítette, hogy Nagyváradon és Máramarosszigeten is a betelepedett és asszimilálódott zsidóság járult hozzá döntő részben a városok felvirágzásához. Többszörös tragédia, hogy ez a zsidóság csaknem teljesen a holokauszt áldozata lett. De alkotó mivoltuk a magyarázata, hogy ezekben a városokban nincs talaja az új keletű antiszemitizmusnak. Kegyelettel és köszönettel emlékeznek az áldozatokra.
A két nap egyik csúcsát kétségkívül a Koltón töltött órák jelentették. Éppen százhatvan évvel azután látogattunk Koltóra, jártunk Teleki Sándor grófnak, Petőfi Sándor jó barátjának a kastélyában, hogy a költő feleségével, Szendrey Júliával ott töltötte a mézesheteit. Egész pontosan 1847. szeptember 8-án Erdődön volt az esküvő, és szeptember 9-től október 20-ig élvezték Koltón a vendégszeretetet. Feltehetőleg ez volt a házaspár életének legszebb és legnyugodtabb hat hete. Petőfi itt írta többek között a Beszél a fákkal a bús őszi szél…, az Elértem, amit ember érhet el… című verseit és persze a talán leghíresebbet, a Szeptember végén-t.
Részt vettünk áhítaton a nagybánya-újvárosi, istentiszteleten az óvárosi református templomban. A megnyitó áhítaton a nagybányai Teleki Magyar Házban a nálunk is jól ismert Köncze Geréb Árpád evangélikus esperes szolgált. A nagybányai lutheránus templomot főként Iványi-Grünwald Béla oltárképe avatja idegenforgalmi nevezetességgé.
Örömmel tapasztaltuk, és hallottuk erdélyi barátainktól, hogy az európai uniós tagság milyen dinamikus fejlődést indított meg Romániában. Amíg a mi energiáink jelentős részét a politikai küzdelem emészti fel, ők lehagynak minket. De ez már egy másik írás témája lenne.
– frenkl –