Egyházunk egy-két hete
Egyházmegyei ifjúsági nap Debrecenben
Egyházmegyei ifjúsági napot szervezett a Debreceni Evangélikus Egyházközség november 17-én. Témája a környezetvédelem volt.
A hagyományteremtő szándékkal életre hívott alkalom résztvevői nyíregyházi, debreceni, kölcsei, valamint nagyváradi fiatalok voltak, akiket izgalmas programokkal vártak a szervezők. Így például a teremtés ünnepi istentisztelet után – amely alatt taizéi énekek hangzottak el, és melynek liturgiája az Európai Keresztény Környezetvédelmi Szervezet ajánlását követte – csoportbeszélgetésekre, a „kálvinista Róma” ódon kollégiumát is érintő városnézésre is sor került. A megmozdulás mottója a következő volt: „A teremtett világ maga is meg fog szabadulni a romlandóság szolgaságából Isten gyermekeinek dicsőséges szabadságára.” (Róm 8,21)
Az ifjúsági nap tematikája, alapgondolata annak a kérdéskörnek a vizsgálata volt, hogy a keresztény embernek van-e extra kötelessége a természet védelmével, a környezet megóvásával kapcsolatban, és ha igen, konkrétan milyen lehetőségek nyílnak erre. Réz-Nagy Zoltán lelkész képmeditációjában a közismert „irgalmas samaritánus” történetet mint szimbólumrendszert elemezte: a Jerikóba igyekvő, de időközben rablótámadás áldozatául esett, földön fekvő, megvert és kifosztott félholtat az emberiség által kollektíve tönkretett világként vagy akár – példának okáért – egy állatként is lehet értelmezni.
A már említett csoportbeszélgetések témái a következők voltak: ökológiai lábnyom, egészséges életmód keresztény szemmel, halál utáni lét, illetve a teremtéstörténet bibliai értelmezése, mely egy keresztény ember számára plusz feladatot is jelent, hiszen a teremtéstörténetben is megjelenik az a hitvallás, teológiai hozzáállás, mely a környezet megóvására szólít fel.
A remek találkozási „felületként” szolgáló ifjúsági nap az ÉgÍgérő gospelkórus nagy sikerű koncertjével ért véget. Gáncs Tamás lelkész, a Hajdú-Szabolcsi Egyházmegye ifjúsági referense, az ifjúsági nap szülőatyja a következőképpen nyilatkozott erről: „A keresztény egyházaknak szükségük van olyan témák megtalálására, amelyek mentén képesek dialógust kezdeményezni azokkal, akik nem ebben a számunkra magától értetődő, egyházakhoz közeli környezetben szocializálódtak. Azt gondolom, hogy mind a környezetvédelem, mind a könnyűzene ilyen kapcsolódási pont lehet, főleg a fiatalabb generációk számára.”
A szervezők reményei szerint: folytatás következik…
Szilvási Diána
Regionális hozzárendelés: Debreceni Evangélikus Egyházközség