A hét témája
A számok varázslatos világa
– Dunaszentgyörgyön születtem, középiskolai tanulmányaimat Pakson, a Vak Bottyán Gimnáziumban végeztem. Tanárnőm, Bercsi Zsófia szerettette meg velem a matematikát, olyannyira, hogy érettségi után Szegedre, a József Attila Tudományegyetem matematika–fizika szakára jelentkeztem. A diploma megszerzése után, 1973-ban Bonyhádra kerültem. Doktorátusomat 1985-ben szereztem, témám a függvények tanítása volt. Egy ideig matematikát és fizikát is tanítottam, de már jó ideje csak matematikával foglalkozom, mert úgy gondoltam, hogy így tudok igazán színvonalas tantárgyfejlesztő munkát végezni.
A tehetséggondozás kérdése kezdettől fogva komolyan érdekelt. Arra törekedtem, hogy minden tanítványomnak olyan, a saját szintjének megfelelő feladatokat keressek, találjak ki, amelyek megoldása során sikerélményben lehet része. Mindehhez a tanárnak gazdag feladatanyaggal kell rendelkeznie; ez kreativitást és igen sok felkészülést kíván. Úgy vélem, fáradozásom nem volt hiábavaló, hiszen ez idáig mintegy negyven olyan diákom volt, aki az első tíz között végzett különböző országos tanulmányi versenyeken.
De nem csupán ez jelentett szakmai sikert, hanem az is, amikor a matematika iránt kevésbé fogékony tanulók érdeklődését sikerült felkelteni. Például előfordult, hogy esti tagozatos tanítványaim a tanítási idő végeztével tovább maradtak, mert a matematikaórát tartották annyira érdekesnek, hogy úgy érezzék, érdemes a későbbi busszal hazamenniük…
Matematikai szaktanácsadóként Tolna megyében Károlyi Károly általános iskolai szaktanácsadóval együtt kialakítottuk a helyi versenyeknek, szakköröknek, továbbképzéseknek egy olyan rendszerét, melyet azután az egész országban példaértékűnek tekintettek. Jelenleg is, az evangélikus iskolák matematika-tantárgygondozójaként, azon dolgozom, hogy a kollégáim és a diákok minél több szakmai anyagot, segítséget kapjanak munkájukhoz.
Szívügyem az Arany János tehetséggondozó program is. Jó lenne, ha mielőbb megjelenhetne nyomtatásban az e programban használt, még kéziratos formában levő feladatgyűjtemény, amelyet volt tanítványommal, jelenlegi kollégámmal, Jakab Tamással közösen készítettünk.
E megtisztelő, nívós szakmai díj odaítélésének okai közt nyilván szerepet játszanak publikációim is. Eddig két feladatgyűjteményem jelent meg, kiadták egy módszertani könyvemet, és mintegy húsz cikkem volt olvasható különböző folyóiratokban, kiadványokban. A matematikatanárok évente megrendezett Rátz László vándorgyűlésén eddig ötször tartottam előadást. Helyi, megyei és országos szinten is igyekeztem magas szakmai színvonalat képviselni és minél több diákommal nem csupán megismertetni, de meg is szerettetni a matematika – kultúránk részét képező – varázslatos világát.
Lejegyezte: Gazdag Zsuzsanna