Egyházunk egy-két hete
Évtizedek az alaptól a tetőig
Negyvenesztendős a révfülöpi evangélikus templom
A Kővágóörs–Révfülöp–Kapolcsi (Sion) Evangélikus Egyházközség révfülöpi filiájában december 1-jén, szombaton hálaadó istentisztelettel ünnepelték a templom felépültének negyvenedik évfordulóját. Habár a révfülöpi evangélikusok már 1928 óta tartottak istentiszteleti alkalmakat – az Evangélikus Tanítók Országos Egyesülete által megvásárolt, szállóként és vendéglőként, később úgynevezett „fölső iskolaként” működő épületben –, templomuk csupán 1967-re készülhetett el.
Az egykori Zalai Egyházmegye presbiterei, lelkészei, tanítói, valamint leány- és ifjúsági egyesületük tagjai 1933-ban vettek részt egy konferencián Révfülöpön. Ekkor a helybeliek előterjesztésére – amint a templom történetének ismertetésében elhangzott – „az egybegyűltek, élükön az egyházmegye esperesével, egyhangúlag elhatározták, hogy az ünnepi istentisztelet végén tartott nagyarányú offertórium átengedésével alapját vetik egy Révfülöpön építendő evangélikus templomnak”.
Az ünnepi eseményen a jelenlévőket dr. Galli István felügyelő köszöntötte. Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület püspöke Jn 12,32 alapján hirdette Isten igéjét. A liturgia szolgálatában a helyi lelkipásztor, Veress István, valamint Polgárdi Sándor espereshelyettes vett részt.
Az eredeti program szerint a templom történetét dr. Fabiny Tibor nyugalmazott egyháztörténész idézte volna föl, ő azonban – váratlanul jött betegsége miatt – nem lehetett jelen, így „beugróként” Galli István olvasta fel a visszatekintést. (Lapzártánkkor kaptuk a szomorú hírt, hogy Fabiny professzor december 4-én váratlanul elhunyt. – A szerk.) Az egybegyűltek ebből megtudhatták, hogy a lelki hajlék építésének engedélyezésére Ebenspanger Gyula nyugalmazott révfülöpi járásbíró már 1934-ben hivatalos felterjesztést tett, amit a kővágóörsi presbitérium azzal utasított el, hogy az építkezéshez „megfelelő anyagi tehetség is kell”… A templomépítésre 1938-ra már ötezer pengő gyűlt össze, telket és háromszáz köbméter követ is vásároltak.
A második világháború után, 1948. június 1-jén adott megbízást a közgyűlés Sipkói Kellermann László pesti építésznek a templomterv elkészítésére. Az év augusztus elsején – ünnepélyes alapkőletétellel – meg is kezdődtek a későbbiekben szakaszosan folytatódó munkálatok. A templom felszentelésére 1967. december 3-án került sor. A szertartást Ottlyk Ernő püspök, Halász Béla esperes és Zsigmondy Árpád akkori veszprémi egyházmegyei segédlelkész végezte.
– gazdag –
Regionális hozzárendelés: K?vágóörs–Révfülöp–Kapolcsi (Sion) Evangélikus Egyházközség