Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 13 - A Magyarországi Evangélikus Egyház külkapcsolatairól

Keresztutak

A Magyarországi Evangélikus Egyház külkapcsolatairól

A Magyar Távirati Irodának nyilatkozott dr. Fabiny Tamás püspök

Közvetítők lehetnek a konfliktusoktól sem mentes szlovák–magyar viszonyban a két ország evangélikus egyházai, és ezzel tompíthatják a politikai feszültséget – mondta az MTI-nek adott interjújában március 19-én Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) Északi Egyházkerületének püspöke.

Az egyház külkapcsolataiért felelős püspök szerint az utóbbi időszakban sokat javult a szlovák és a magyar evangélikus egyház közötti viszony, mert új, a magyar hívők iránt toleráns szlovák püspököket választottak. Az új szlovák püspökök beiktatásukra meghívták magyar kollégáikat is, sőt az eperjesi püspök magyarul is megfogalmazta meghívóit; erre a magyarok szlovákul válaszoltak. Ez különösen annak fényében nagy előrelépés, hogy korábban Szlovákiában a magyarlakta egyházközségekbe magyarul nem vagy csak rosszul tudó papokat küldött a szlovák egyházvezetés, azokat a szlovák lelkipásztorokat pedig, akik megtanultak magyarul, áthelyezték. Ez azért volt nagyon paradox helyzet, mert a protestantizmus egyik alappillére az anyanyelvi liturgia – hangsúlyozta Fabiny Tamás.

A püspök a szlovák–magyar kapcsolatok javulását abban is lemérte, hogy a Tessedik Sámuel-emlékévre előreláthatólag ellátogatnak a szlovák evangélikus püspökök, valamint a magyarországi szlovák nagykövet is; ezenkívül június közepén Pozsonyban tartják a négyévente megrendezett közép-európai evangélikus találkozót.

Pozitívumként értékelte, hogy az Evangélikus Élet című hetilapban időről időre megjelennek szlovák nyelvű oldalak, valamint hogy a Magyarországi Evangélikus Egyházon belül szlovák referenst választottak, aki a magyarországi szlovákok lelkigondozásáért felelős. Ugyanezt a lépést várják a szlovák partnertől is.

Fabiny Tamás hangsúlyozta: az MEE egyre nagyobb gondot fordít arra, hogy élőbbé tegye külföldön élő magyar testvérközösségeivel való kapcsolatát, ennek érdekében jött létre mintegy másfél éve a határon túli magyar evangélikusokat az anyaországiakkal összefogó Magyar Evangélikus Konferencia.

A kolozsvári evangélikus püspökséggel hosszú távon az egyházuniót tűzték ki célul, amelynek első lépcsőfoka a teológusképzésben való együttműködés – mondta el a püspök. A vajdasági magyar evangélikusságról megállapította, hogy a szerb–horvát háború nagyban gátolta közösséggé szerveződésüket, ám a Magyar Evangélikus Konferencia őket is szívesen fogadja soraiba. Megemlítette, hogy a kárpátaljai evangélikusok elvándoroltak, vagy beolvadtak az ottani református gyülekezetekbe; az ungvári evangélikus templom, amelyet ma a baptista gyülekezet használ, korábban sokáig súlyemelőteremként funkcionált.

Jelentős előrelépés történt az ausztriai magyarok egyházi képviseletében – állapította meg Fabiny Tamás. A bécsi magyar nagykövetségen nemrégiben megtartották az osztrák és a magyar evangélikus püspökök találkozóját, amelyen az ausztriai magyarok protestáns és katolikus képviselői is részt vettek.

A külügyekért felelős evangélikus püspök arról is beszélt, hogy mind több észak- és nyugat-európai, valamint tengerentúli magyar szórványközösséggel is felveszik a kapcsolatot. Az amerikai magyar evangélikusok meghívásának Fabiny Tamás előreláthatólag októberben tesz eleget, az egyesült államokbeli Clevelandbe pedig, ahol az ottani magyarok esperesi központja van, ösztöndíjas egyetemi teológushallgatókat is küldenek. A nyugat-európai migráns közösségek – szemben az amerikaival – létszámukat tekintve másodvirágzásukat élik. A rendszerváltozás után itt munkát vállaló evangélikusok – akik között egyaránt van például orvos, diák és bébiszitter – megfelelő utánpótlást jelentenek az 1945 után és 1956-ban ide menekült magyarok számára. Amint mondta, a Nyugat-Európában élő, hitüket gyakorló evangélikusok igénylik az óhazából érkező lelkészek szolgálatát és a hitéleti kiadványokat.

A püspök arról is beszámolt, hogy nemrég tett látogatásának köszönhetően a svédországi magyar evangélikus kolónia helyzete nagymértékben javult, ugyanis az uppsalai érsek, Anders Wejryd ígéretet tett arra, hogy figyelembe veszik a magyar egyháznak utalt egyházadót is, így a svéd egyház is teljes jogú tagnak tekinti őket. A Svédországi Magyar Protestáns Közösség közelmúltban megrendezett konferenciáján az MEE arra kérte tagjait, hogy identitásuk megőrzése mellett nyissanak a svéd evangélikus egyház felé – fejtette ki Fabiny Tamás. A viszonosság elve alapján a svédeknek – ahogy a finneknek is – rendszeresen van lehetőségük anyanyelvű evangélikus istentiszteletet látogatni a kelenföldi templomban.