Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 13 - Nehémiás könyve – az újrakezdés

Élő víz

Nehémiás könyve – az újrakezdés

Ahogyan Ezsdrás könyvével kapcsolatban már megjegyeztük, Nehémiás és Ezsdrás könyve tartalmilag és a bibliai kánonban is szorosan összetartozott, szétválasztásuk viszonylag késői jelenség a Biblia történetében.

Nehémiás története, amelyről személyes hangvételű feljegyzéseiből értesülünk, időrendileg Ezsdrás könyvének a 6. és 7. része közé esik. A fogságból hazatérő zsidók Círus perzsa király engedélye alapján lerakták a templom alapjait, és hozzákezdtek az építéshez. A szomszédos népek feljelentései és zaklatásai miatt a munka megakadt. Mindennél fontosabbá vált, hogy valaki megerősítse a város védműveit, a falakat. Ezt a feladatot végezte el Nehémiás, aki 445-ben Artahsasztá király engedélyével Jeruzsálem helytartója és a falak újjáépítésének irányítója lett. Ezsdrás pap működése, a törvény felolvasása és a lelki megújulás csak Nehémiás fellépését és a védelmi-politikai helyzet megszilárdulását követően történhetett meg.

Sikeres újrakezdés

Ezsdrásnak és Nehémiásnak – más-más területen ugyan, de – ugyanazzal a lehetetlennek látszó feladattal kellett megbirkóznia: az újrakezdéssel. A babiloni fogságban Izráel megsemmisült, úgy politikai, mint vallási közösségként. A semmiből kellett megteremteni mindkettőt. Nehémiás, aki a perzsa király pohárnokából az új Jeruzsálem kormányzója lett, elképesztő elszántsággal, gyakori imádságaiból táplálkozó hittel és lelkesedéssel vitte véghez a politikai újrakezdés, a fizikai és történelmi újjáépítés folyamatát.

Azt látjuk, hogy a szeretett politikus és sikeres államférfi emlékét még évszázadok múlva is hálás szívvel idézik a zsidó források: „Nehémiás volt – emléke sokakét felülmúlja –, aki ismét felhúzta összedőlt falainkat, kapukat és tolózárakat állított, újjáépítette lakóhelyeinket.” (Sirák fia könyve) „Nehémiás (…) könyvtárat alapított, melybe összegyűjtötte a királyokról és a prófétákról szóló könyveket, Dávid könyveit és a fogadalmi ajándékokról szóló királyi leveleket.” (Makkabeusok második könyve)

Az újrakezdés márciusa

„Mert bármilyen hitű, rangú, rendű legyen is, az ember kezdettől fogva hordozza magában az újrakezdés örök vágyát. Bárhol éljünk is, a feltámadás, az újrakezdés a világ minden táján az egyéni és közösségi cselekvés alapját jelenti. Ennek hiányában azoknak kellene igazat adnunk, akik megváltozhatatlannak hiszik az emberi életet, mindenben a rosszat látják, sodródnak, maguk sem tudják, mi történik körülöttük.” (Szentesi Zöldi László)

Magyar Bibliatársulat