Kultúrkörök
Hittel és alkotással kitöltött űr
Szita István kiállítása az Evangélikus Országos Múzeumban
A Gáncs Péter püspök indítványára 2007-ben rehabilitált Szita István 1968-ig tizenhat templomban készített falfestményeket. A Deák téri múzeumban rendezett tárlatán Márk evangéliumához készült grafikái, nonfiguratív alkotások és mozaikok, valamint a Jelenések könyve ihlette festményei láthatók. A művész e sorok írójának elárulta: egyfelől azért épp ezeket az alkotásokat szerette volna megmutatni a közönségnek, mert e képei kevésbé ismertek, másrészt mert úgy érezte, sokan „félnek” a Szentírás utolsó könyvétől, holott az maga az „ötödik evangélium”. Örömhírt hirdet, Jézus megváltó művének beteljesedéséről tanúskodik, Krisztus egyházának üzen arról, aminek a jövőben kell megtörténnie.
Egyfajta bizonyságtételként értékelte Szita István munkáit a kiállítást megnyitó egykori évfolyamtárs, Fehér Károly nyugalmazott lelkész is. A Márk evangéliumához köthető grafikákra utalva arról szólt, hogy Szita István „szinte jellé egyszerűsödött vonalakkal, árnyék nélküli kontúrokkal mondja el a Krisztus-történetet”. A Jelenések könyve nyomán született képi ábrázolásokkal kapcsolatban pedig azt emelte ki, hogy azok magával az Apokalipszis írott formájával rokoníthatók: emberi eszközökkel ábrázolják az ember számára elmondhatatlant.
A Biblia évének programsorozata keretében nyílt kiállítás multimédiás: az érdeklődők egy érintőképernyős készülék segítségével megtekinthetik azt a portréfilmet, amelyet a Zákeus Médiacentrum készített Szita Istvánról Kitöltött űr címmel.
Szita István munkái április 27-ig tekinthetők meg az Evangélikus Országos Múzeumban (Budapest V., Deák tér 4.). Nyitva tartás: hétfő kivételével mindennap 10 és 18 óra között.
GaZsu