Egyházunk egy-két hete
Konferencia kérdőjelekkel
A zsinat a 2007/2008-as tanévtől tette kötelezővé egyházunk – több mint háromszáz diákot oktató – általános és középiskoláiban iskolalelkész alkalmazását. Sokak régi, imádságban hordozott vágya valósult meg ezzel a döntéssel, csak épp a vonatkozó törvény jó néhány, korántsem apró technikai feltétel tisztázásával maradt adós. Ezek többsége is terítékre kerül(t) a balatonszárszói Evangélikus Konferencia- és Missziói Otthonban hétfőn kezdődött (és lapzártánk után is tartó) konferencián. A kétnapos együttlétet azonban még nem annyira a konkrét megoldási javaslatok kidolgozásának, mint inkább a kérdések tisztázásának szándékával indítványozta a Magyarországi Evangélikus Egyház Oktatási Osztályának vezetője. Lapunk kérdésére válaszolva Mihályi Zoltánné a feloldandó feszültségek között említette az iskolalelkészek alkalmazotti jogviszonyából eredő hátrányokat, nevezetesen a gyülekezeti lelkészekétől eltérő adózási kötelmeket. A törvény szolgálati lakás biztosítását sem írja elő, jóllehet az iskolalelkészi állás püspöki kiküldéssel is betölthető…
A konferenciát mindazonáltal nem a gondok, hanem az örömök és a lehetőségek számbavétele jellemezte. Sokrétű feladatait a státust legrégebben létrehozó soproni líceum iskolalelkésze, Mesterházy Balázs összegezte. Prezentációját izgalmasan egészítette ki aszódi gimnáziumunk igazgatójának referátuma. Dr. Roncz Béla azt a kérdést igyekezett megválaszolni, hogy valójában mit is várnak az iskolák, illetve az intézmények vezetői az iskolalelkészektől. Sajátos nézőpontból, esperesi szemszögből vizsgálta meg ugyanezt a kérdést Ribár János, a Nyugat-Békési Egyházmegye lelkészi vezetője, míg a tudósításunk legelején említett meghívottaknak a kérdés már úgy szegeződött: mit vár az egyházvezetés az iskolalelkészektől?
Mindezek ismertetése mellett a közeljövőben arra is választ keresünk majd lapunkban, hogy az érintett tizenöt oktatási intézményben mit várnak a szülők és a diákok a tantestület Luther-kabát viselésére jogosult új tagjától.
– TPK –