Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 15 - A gyülekezetek kétharmadának van honlapja

e-világ

A gyülekezetek kétharmadának van honlapja

Az evangélikus egyházközségek kétharmada rendelkezik honlappal, ezen a téren a történelmi keresztény egyházak között a Magyarországi Evangélikus Egyház az első helyen áll – mondta Bogdányi Gábor, az egyház internetes munkacsoportjának vezetője az MTI-nek. Kiemelte, hogy sok kistelepülésen az egyházközség honlapjának segítségével tartják a kapcsolatot a faluból elszármazott értelmiségiekkel, akik segítséget nyújtanak különböző közösségi rendezvények szervezésében, illetve adományaikkal támogatják a templomok felújítását.

Bogdányi Gábor közlése szerint a fejlesztés egyik nagy eredménye egy kétszázhuszonöt tagú internetes levelezőlista; a rajta kialakuló virtuális vita a teológiai eszmecserét szolgálja. Arról is szólt, hogy a Luther Kiadó könyvei az internet segítségével lettek a nap huszonnégy órájában a világ minden pontjáról megvásárolhatók, és az egyházi újságok is rendszeresen megjelennek a világhálón.

A szakember kitért rá: mindezt úgy érték el, hogy az országos egyházi költségvetésből nyolc éve folyamatosan új számítógépek beszerzését teszik lehetővé az egyházközségek számára. Az egyházi vezetés azonban ahhoz köti a gépek odaítélését, hogy vezessék be az internetet, rendszeresen használják a lutheran.hu hivatalos egyházi honlapot, és éljenek az elektronikus információáramlás adta lehetőségekkel.

Bogdányi Gábor beszámolt arról, hogy a számítógépek használatának hatékonynyá tétele érdekében 2005 őszétől tanfolyamokat szerveznek lelkészeknek és egyházközségi vezetőknek: a résztvevők szövegszerkesztést, gyülekezeti elektronikus és papír alapú lapszerkesztést tanulnak, illetve megismerkedhetnek a gyülekezeti adminisztráció rejtelmeivel. Ez utóbbinak köszönhetően a hittanbevételek elszámolását már minden evangélikus egyházközség elektronikus formában küldte el az adóhatóságnak, az uniós forrásokra alapozó fejlesztési elképzeléseiket pedig szintén számítógépes formában gyűjtötték össze – folytatta. Ugyanígy az éves, úgynevezett népmozgalmi statisztikai adatokat az idén először interneten keresztül küldték be az egyházközpontba az egyházközségek. Ezekben egyebek mellett arról számoltak be elöljáróiknak, hogy hány gyülekezeti alkalmuk volt, mennyi hittanórát tartottak, hány keresztelés, házasságkötés és temetés történt az adott település evangélikus gyülekezetében.

Bogdányi Gábor elmondta, hogy az internetes munkacsoport rendszergazdája napi szinten tartja a kapcsolatot a lelkészekkel, a presbiterekkel a számítógépes problémák megoldása érdekében. Tapasztalataik szerint sok helyütt az egyház önkéntesei is segítenek a lelkészeknek, egyházközségi vezetőknek ez irányú munkájuk elvégzésében.

MTI