Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 18 - Evangélikus művészek, tudósok találkozója

Kultúrkörök

Színpadon, Katedrán, laboratóriumban…

Evangélikus művészek, tudósok találkozója

Az Északi Egyházkerület területén élő evangélikus művészek és tudósok első találkozóját tartották április 23-án, szerda délután a kerület püspöki székházában. A szervezők-házigazdák – dr. Fabiny Tamás püspök, Benczúr László egyházkerületi felügyelő és Czöndör István püspöki titkár – örömére az épület legtágasabb helyisége, a püspöki nagy tárgyalóterem is szűknek bizonyult; menet közben folyamatosan „pótszékezni” kellett…

Az idei tudós-művész találkozó előzménye az a tavaly áprilisi összejövetel volt, amelyre az Északi Egyházkerület területén élő országgyűlési, önkormányzati képviselőket, polgármestereket és közigazgatási tisztségviselőket invitálták (erről lapunk 2007/17. számában tudósítottunk Egyház a közélet mindennapjaiban címmel). Értesülésünk szerint a sorozat folytatódni fog más-más területek evangélikus személyiségeinek meghívásával – orvosok, mérnökök, humán területek szakemberei, fizikai munkát végzők és így tovább –, hogy élő, eleven kapcsolatok születhessenek, amelyekben a közös nevező az evangélikus identitás.

Az idei találkozón a jelenlévőket Benczúr László egyházkerületi felügyelő – maga is „érintett”, hiszen alkotó ember: Ybl-díjas építész – köszöntötte. A globalizálódó társadalomban tapasztalható negatív tendencia a közösségek felbomlása – fejtette ki –, s ennek az összejövetelnek nem titkolt célja, hogy ez ellen felvegye a harcot. Aláhúzta az újabb és újabb közösségek létesítésének szükségességét. Vállalkozásukat küldetésként határozta meg, hiszen valamennyien abban hisznek, hogy nemcsak egyházunk, hanem nemzetünk javát is szolgálja az együtt gondolkodás.

Fabiny Tamás kezdőáhítatában Lk 1,1–4 alapján a tudós és művész Lukács evangélistát mutatta be hallatlanul újszerű és meglepetést okozó beállításban. Tudta-e például az olvasó, hogy Lukácsnak tulajdonítják azt a festményt, amely a gyermek Jézus és Mária első portréja? Vagy hogy készült olyan alkotás, mely a festőállvány előtt ülő evangélistát ábrázolja, aki éppen a Madonnát festi? Vagy hogy egyazon képen szerepel két „ismertetőjele”: a Biblia és az orvosi könyv? (Lukácsról a Bibliából tudhatjuk, hogy orvos volt.) A művészet, a tudomány és a keresztény tanúságtétel összetartozik – emelte ki Fabiny Tamás, és a jelenlévőket is arra kérte, biztatta, hogy tegyenek tanúságot a maguk módján, hitelesen, evangélikus identitásukkal saját területükön, a művészetben, illetve a tudományban.

A nyitó előadást dr. Csermely Péter biokémikus, hálózatkutató, egyetemi tanár, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács elnöke tartotta A tehetség forrásai címmel. A Semmelweis Egyetem Orvosi Vegytani Intézetének tanára egyébiránt pécsi evangélikus. A tehetség összetevőiről szólva rámutatott: a talentum adomány, amelyet alázattal kell elfogadni. Olyan, mint az intellektus: definiálni nehéz; eldönteni, hogy van-e vagy nincs, könnyű…

Mindenkinek adatott valamilyen talentum, ám fel kell ismerni, meg kell találni, ki miben tehetséges, kibontakoztatásához pedig bizalom, szeretet kell. A tehetséggondozás a bölcsőben kezdődik, és a sírig tart – ezt nála autentikusabban nem is állíthatná senki, hiszen Csermely professzor a Kutató Diákokért Alapítvány elnöke. Egy olyan társadalomban, amelynek – kutatások szerint – kétharmada reményvesztett, nehéz feladat a tehetséggondozás, a kreativitás őrzése – önmagunkban és a ránk bízottakban egyaránt –, éppen ezért kinek-kinek életcélja lehet. „Szigeteket” kell létrehozni – húzta alá –, például olyanokat, mint az evangélikus tudósok és művészek e találkozója.

Művészet, szakralitás, egyház címmel Gryllus Dániel Kossuth-díjas előadóművész szólt. Az idén huszonkilenc éves, a diósgyőri várban megrendezett Kaláka fesztivál történetét elevenítette fel, illetve a jövőre „érett férfikorba” lépő, negyvenéves Kaláka együttes fellépéseinek legemlékezetesebb pillanatait osztotta meg hallgatóságával.

Kerekasztal-beszélgetés zárta a programot Tudomány, művészet, egyház címmel. Moderátora, Prőhle Gergely országos felügyelő egy Hamvas Béla-idézettel indítva arról kérdezte a beszélgetés résztvevőit – dr. Fabiny Tibor világi teológust, irodalomtörténészt, dr. Margócsy István irodalomtörténészt és Nagy Tamás építészt –, hogy milyen erő rejlik az evangélikus identitásban; hivatásuk területén mit ad nekik, és hogyan adják át, akár egyetemi katedrán állva hallgatóiknak, akár templomot tervezve, építve.

A találkozó résztvevői mindannyian egyetértettek abban, hogy az értelmiségnek egyházunkban való – a társadalmon belüli számarányához viszonyított – felülreprezentáltsága felelősséggel jár. Ezért jó, ha időről időre keressük egymást, ha a másik hite és gondolatai által megerősödve megfogalmazzuk a válaszokat a társadalom adta kérdésekre – más-más nézőpontból, de evangélikus hitünkben osztozva.

Kőháti Dóra

Regionális hozzárendelés: Északi Evangélikus Egyházkerület