Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 19 - Egy élményegyüttes margójára

Egyházunk egy-két hete

Egy élményegyüttes margójára

Avagy: „Publikál-e még Isten?” – Balatonszárszón

Lakóhelytől, korosztálytól, érdeklődési körtől és kiruccanási szándéktól független volt az élmény az evangélikus egyetemi gyülekezetek április 25. és 27. között Balatonszárszón megrendezett hétvégéjén. A Budapestről, Debrecenből, Szegedről és Kolozsvárról verbuválódott hetvenfős csapat egyes tagjait talán az egyszerre kellemes és hasznos, pihenésre és lelki épülésre egyaránt alkalmas időtöltés vonzotta, mások elsősorban az intellektuális feltöltődés lehetősége miatt látogattak el az Evangélikus Konferencia- és Missziói Otthonba. A bőséges és változatos programból mindenki választhatott, sőt: a szellemi felüdülésre áhítozók emocionális, a hit örömét spontán módon megélni kívánók pedig intellektuális tapasztalattal is gazdagodtak a Körmendy Petra budapesti és Gáncs Tamás debreceni egyetemi lelkész által szervezett találkozó során.

A kérdésfelvetések hétvégéjének nevezhetjük az említett napokat, hiszen már a rendezvény címe – „Publikál-e még Isten?” – is töprengésre késztet. A találkozóra érkezettek egyéni tűnődéseik tetőpontjaként élhették meg pénteken dr. Cserháti Márta főiskolai docens, teológus, szombaton pedig dr. Tatár György egyetemi docens, vallásfilozófus előadását. A kérdés bővebben kifejtve a következő: valóban lezárult-e a Szentírás a kánon kialakulásával, vagy van még mód az esetleges bővítésre? Habár a válaszadásra – vagy sokkal inkább a probléma differenciáltabb boncolgatására, további kérdések megfogalmazására – előadások keretében került sor, a közösséget előadóra és hallgatókra bontó formát szinte percek alatt beszélgetéssé módosította a hallgatóságban jelen levő egyéni érintettségből fakadó kérdezési és véleménynyilvánítási láz.

Cserháti Márta előadása az Újszövetség paradigmarendszerének széles skáláját befutva villantotta meg a kanonizálhatóság előfeltételét: a Bibliába bekerült iratok szempontjából döntő a Jézus-eseményhez való időbeli közelség ténye is. Tatár György számos érdekfeszítő ószövetségi motívum láncolatán keresztül érzékeltette azt a folyamatot, melynek során az idő előrehaladtával a bibliai szöveg a vallási tapasztalat szinte kizárólagos színterévé vált – s egyben lehetőséggé is, hogy olvasása, tanulmányozása során a hívő Istennel találkozhasson.

Az előadások keltette gondolati vibrálás mellett az elcsendesedés lehetősége is megteremtődött a találóan „lélek-zés”-nek elnevezett rövid alkalmak, egy – a taizéi szerzetesrendből érkezett András és Francesco testvér részvételével zajló – esti áhítat és a vasárnapi istentisztelet keretein belül. Ez utóbbi Gáncs Tamás igehirdetése és a Körmendy Petra által vezetett ÉgÍgérő gospelkórus szolgálata révén jelentett összetett élményt. Az istentisztelet Tears in heaven címmel a textusból (Mt 26,69–75) Péter könnyekre fakadásának motívumát vezérfonalul tekintve a sírás és az emberi gyengeség bátor vállalásának fontosságával szembesített.

A távozók a vasárnapi ebéd után búcsúztak a Balaton-parti helyszíntől, ahol a foglalkozások mellett bőven nyílt alkalom a kikapcsolódásra filmvetítés (Simon mágus), koncert (Blues Rádió Budapest) és a környezet nyújtotta lehetőségek révén.

Az emlék semmiképp sem válik statikussá: az előadások és a kisebb-nagyobb csoportokban kialakult beszélgetések kellőképpen ki nem fejtett kérdései továbbra is gondolkodásra késztetik a résztvevőket; ez a dinamizmus előrevetíti a 2009-ben megrendezendő legközelebbi találkozó hasonló sikerét.

Schwamm-Tóth Anna

Regionális hozzárendelés: Balatonszárszói Evangélikus Leányegyház