Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 20 - Pünkösdi ajándék

Keresztutak

Pünkösdi ajándék

Oltárképszentelés a budapesti szlovák ajkú gyülekezet kápolnájában

71.jpg
Impozáns és becses ajándékot kapott pünkösd ünnepére a budapesti Szlovák Ajkú Evangélikus Egyházközség. A szarvasi származású, jelenleg Svájcban élő evangélikus festőművész, Korben Pál egy oltárképet ajándékozott a fővárosi szlovák gyülekezetnek. A Rákóczi úti kápolna új ékességét május 11-én, pünkösdvasárnap szentelte fel dr. Fabiny Tamás püspök. Az ünnepi istentisztelet igehirdetői szolgálatát a szlovák gyülekezet által meghívott Slavomír Sabol, a Szlovákiai Evangélikus Egyház Keleti Egyházkerületének püspöke végezte.

A Rákóczi úti épület, amelynek a homlokzatán középen egy Luther-szobor látható, eredetileg az evangélikus egyház tulajdona volt; udvarán állt a szlovák ajkú gyülekezet egykori temploma, amelyet az államosítás után különféle világi célokra használtak és többszörösen átalakítottak. Ma már nem lenne gazdaságos visszaalakítani templommá, így ez az istentiszteleti hely odaveszettnek tekinthető. A szlovák ajkú hívek az épület egyik olyan – kápolnává átalakított – termében tartják alkalmaikat, amelynek mindeddig nem volt oltárképe. A szlovák származású Korben Pál festőművésznek tavaly ősszel volt egy kiállítása a Szlovák Kultúra Házában. Ezen az eseményen találkozott a gyülekezet elöljáróival, s itt született az ötlet és a felkérés, hogy ő készítse el a szlovák ajkú egyházközség első oltárképét.

Az ünnepi istentisztelet liturgiai szolgálatában Gulácsiné Fabulya Hilda, a Szlovák Ajkú Evangélikus Egyházközség lelkésze segédkezett Fabiny Tamás és Slavomír Sabol püspöknek. (Az eperjesi székhelyű keleti egyházkerület lelkészi vezetője délelőtt szolgált a budavári gyülekezet pünkösdi istentiszteletén is, amelyen köszöntőt mondott, és egyházkerülete nevében átadta szlovák testvéreink jókívánságait.)

A szlovákiai püspök Lk 24,13–33, az emmausi tanítványok története alapján hirdette Isten igéjét. Kiemelte azt a részt, amikor a tanítványok elcsüggedve és csalódottan azt hiszik, hogy Uruk meghalt – mindaddig, amíg az élő, feltámadt Krisztus melléjük nem szegődik az úton, és bár nem ismerik fel őt, mégis hevülni kezd a szívük, amint Mesterük bevezeti őket az Írások mélységeibe. Slavomír Sabol párhuzamot vont a történet és az egyház mai helyzete között: napjainkban sokan elfordulnak az egyháztól, és nincsenek megelégedve a lelkészek munkájával, mert nem született meg szívükben az a „felizzás”, amely az élő Krisztussal való személyes találkozás eredményeképpen lelkesíti az őt követő embert, és mélyíti el a hitét. Az oltárkép üzenete ezt is magába foglalja – vonta le a konklúziót a püspök –, és arról tanúskodik, hogy csak az élő, feltámadt Úrral való személyes találkozás révén alakulhat ki az élő hit, és csak ilyen „felizzott szívű” tanítványokból épülhet tovább Krisztus egyháza.

Az ünnepi köszöntések sorát Gulácsiné Fabulya Hilda nyitotta meg. Fabiny Tamás személyes hangú köszöntőjében összekötötte a Krisztus békéjéről szóló vasárnapi igét az oltárkép üzenetével. Rámutatott, hogy míg a pax Augustust, a Római Birodalom Augustus császár által megteremtett békéjét csak fegyveres erőszakkal tudták fenntartani, addig az erőtlen és szelíd Jézus békéje, a pax Christi romba döntötte a politikai hatalom kétes „békéjét”. Ma is ezt az örök érvényű békességet hirdetjük közösen, amelyet csak Jézus Krisztustól kaphatunk meg.

Gulácsiné Fabulya Hilda a szlovák ajkú gyülekezet hálájának jeléül ajándékokat adott át a szolgálatot végző püspököknek, valamint – mivel Korben Pál személyesen nem tudott jelen lenni az ünnepen – a festőművész családtagjainak.

Az ünnepi istentiszteleten az Ozvena nevű szlovák kórus énekelt.

P. G.

Regionális hozzárendelés: Szlovákajkú Evangélikus Egyházközség