e-világ
Zöld vadművelet
Néhány tucatnyi „gerilla” kezdett akcióba a 2007. június 5-ét megelőző éjszakán Budapesten, Debrecenben, Miskolcon és Nyíregyházán, hogy a környezetvédelmi világnapra virradóra megszépítsenek néhány közterületet. A Zöld vadművelet elnevezésű program annyira sikeres volt, hogy idén már másfél hónapot szántak a megvalósítására.
A kertészkommandók az éj leple alatt dolgoznak, kitakarítják a környezetüket, és meghökkentő helyekre virágokat, zöld növényeket ültetnek. Azoknak, akik csatlakozni szerettek volna a csapathoz, átgondolt, gondosan előkészített „kertészeti haditervet” kellett készíteniük és jelentkezniük a www.zoldvadmuvelet.hu oldalon. A tevékenység jogi értelemben – paradox módon – rongálásnak minősül, ám az esetek nagy részében a hatóságok jól reagáltak, és eddig még egyetlen esetben sem büntették meg a fiatalokat.
A Hegyalja fesztivál által kezdeményezett környezetszépítő akció célja a figyelemfelhívás, hiszen általában kisebb területekről van szó, amelyeken az elhelyezett növények nem minden esetben maradnak ott tartósan. Bár volt már rá példa, hogy az önkormányzat a továbbiakban vállalta a növények gondozását.
A szervezők a meghökkentő helyekkel (buszmegálló teteje, betonkerítés) szeretnék elgondolkodásra késztetni a járókelőket; felhívni a figyelmüket környezetük megóvásának fontosságára, sőt biztatni őket, hogy próbálják meg maguk is – akár apró dolgokkal – kellemesebbé tenni azt.
Az ültetést fényképezéssel vagy filmezéssel dokumentálni kellett, majd fel kellett tölteni a már említett honlapra. A legérdekesebb akciókat jutalomban részesítették.
Remélhetőleg a kezdeményezés jövőre tovább folytatódik, ám addig sem kell várnunk környezetünk szépítésével…
Nemzeti parkok hete
Az egy évvel korábban hagyományteremtő szándékkal indított kezdeményezésre, a nemzeti parkok hetére idén június 6–15. között kerül sor. A hétvégi nyitórendezvények után június 9-étől, hétfőtől egész héten át gazdag programkínálat, nyílt szakvezetéses túrák, a bemutatóhelyeken mérsékelt árú belépők, különleges programok várják – budapesti és vidéki helyszíneken egyaránt – azokat, akik szeretnék közvetlenül is megismerni hazánk természeti örökségét, vagy csak egy jó kirándulásra vágynak. A magyar nemzeti parkok hetének részletes programjai és a csatlakozó szállások listája megtalálhatók a www.zoldut.itthon.hu és a www.nemzetipark.gov.hu oldalon, valamint a Tourinform-irodákban.
Magyarországon 1973 óta tíz – összefüggő vagy mozaikos elrendezésű – nemzeti park létesült a természet értékeinek megóvása érdekében. A „legidősebb” a Hortobágyi, a „legfiatalabb” pedig az 1997- ben alapított Körös–Maros Nemzeti Park.
A hét programjának számtalan lehetősége közül most egyet szeretnék különösképpen az olvasók figyelmébe ajánlani.
A Kápolnapusztai Bivalyrezervátum Zalakarostól nem messze, a Kis-Balaton közelében található. A II. világháború után a Magyarországon megmaradt kisszámú bivalyállomány összegyűjtésére a Kápolnapusztai Állami Gazdaság kapott megbízást, amely – a mezőgazdasági művelésre alkalmatlan, de a bivalytartásra ideális területen – Zimánypusztán helyezte el az akkor negyven-ötven egyedet számláló bivalycsordát. Jelenlegi helyére – amely 1997 óta a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része – 1976-ban került.
A harminchektáros területen ma közel kétszázötven bivaly él. A telep fontos szerepet játszik az őshonos bivaly fennmaradásában, génállományának megőrzésében, és egyben a faj bemutatásának hazai központja. A „vízi” bivaly háziasított fajtáját egykor igavonóként használták, de húsát, zsíros tejét is fogyasztották. A rezervátumban az állatok viselkedése pihenőhelyekkel és kilátóponttal ellátott másfél kilométeres sétaút bejárásával ismerhető meg.
A rezervátum természetesen az egyhetes programsorozat lezárása után is látogatható.
Elérhetőség: www.bfnpi.hu. Nyitva tartás: egész évben (!) 9 órától sötétedésig. Belépő: felnőtt – 500 forint, diák – 400 forint, gyerek (4–14 éves kor között): 200 forint.
Összeállította: JCsCs