Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 25 - Plone GYIK 2.

e-világ

Plone GYIK 2.

Egyház és világháló rovatunkban a bevezetésével egyidejűleg adtunk hírt a Plone portálmotorról (A Zope-tól a Plone-ig, 2008/19. szám), majd az írás megjelenését követően érkezett sok-sok kérdés közül a legfontosabbakat válaszoltam meg (Plone GYIK 1., 2008/23. szám). Ezúttal néhány, a rendszer működése szempontjából kevésbé lényeges kérdéssel folytatjuk.

Ki és hogyan hozhat létre új felhasználót plone-os felületünkön? A regisztrációnak két módja van. A honlap menedzser jogosultsággal rendelkező szerkesztője az adminisztrációs felületen korlátlan számú felhasználói fiókot hozhat létre, de a belépési űrlap alatti Új felhasználó? linkre kattintva látogatóink is regisztrálhatják magukat. Bármilyen módon történik is a felhasználói fiók létrehozása, az újonnan regisztrált tag jogosultságokat szerez. Ez följogosítja arra, hogy hozzászólhasson a megjelent írásokhoz, illetve olyan tartalmakat is megnézhessen, amelyeket a szerkesztő csak regisztrált felhasználóknak hozott létre.

A portál menedzsere tetszése szerint további jogosultságokat is adhat egy-egy felhasználónak, illetve csoportjogosultságokkal is felruházhatja őket. További lehetőségként beállítható, hogy az újonnan regisztráltak saját felhasználói mappához juthassanak, amelyre már tartalmat is feltölthetnek.

Mit lehet tenni a nem kívánt felhasználók ellen? A kérdés meglepő lehet, de előfordulhat, hogy valaki ártó szándékkal regisztrál, vagy regisztrációját felhasználva rendszeresen szándékainkkal ellentétes tartalmakat tölt fel. Ilyen esetben a menedzser törölheti a felhasználót, vagy átmenetileg korlátozhatja a jogosultságait. Ez persze nem jelenti azt, hogy az adott felhasználó nem hozhat létre újabb fiókot magának; ez ellen csupán rendszeres odafigyeléssel védekezhetünk.

Milyen nyelven „szólal meg” a portálunk? Nemzetiségi környezetben működő vagy jelentős nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező gyülekezetek esetében szükséges lehet, hogy a felkerült tartalmak különböző nyelveken is megjelenjenek. A Plone nálunk telepített változatában hozzáadható egy-egy portálhoz a magyaron kívül több más nyelv is. Nincs tehát akadálya annak, hogy német, szlovák, finn vagy egyéb nyelveken is megjelenjenek szövegeink. A telepített nyelvi modul munkájával magyar nyelven feltöltött szövegeinket, mappáink címét a program fordítja, megkönnyítve így a gyülekezetünk nemzetiségi tagjainak vagy a külföldi testvérgyülekezeteinknek szóló tartalmak létrehozását.

Készíthetünk-e galériákat feltöltött képeinkből? Ez a lehetőség már a zope-os felületen is adott volt, az új, plone-os felületen pedig még szebb és változatosabb megjelenésű galériákat is készíthetünk. Első lépésként létre kell hoznunk egy mappát; ebbe új elemként tetszőleges számú képet tölthetünk fel. Ezután a Megjelenít fülre kattintva kiválaszthatjuk a nekünk leginkább tetsző megjelenési formát. Természetesen az így elkészült galériák később bővíthetők, illetve a megjelenésük is változtatható.

Tölthetünk-e fel mozgóképet? Ma már egy magára valamit is adó honlap publikál filmeket, ráadásul olyan módon, hogy a honlap keretei között vetíthesse le őket a látogató, és ne kelljen a fájlt a saját gépére letöltenie. A plone-os felületen is van erre mód. A létrehozott új mappába fájlként fel kell tölteni a vetíteni kívánt filmet, hozzá kell adni egy képet, majd a Sub-types fülön keresztül be kell állítani azt Video Container-nek. Ezután a film a webes felületen keresztül vetíthetővé válik.

Összefoglalva a plone-os lehetőségeket: adott egy portálként könnyen, komoly informatikai ismeretek nélkül is fejleszthető felület; egy több felhasználós, több jogosultsági szinttel szabályozható portál, amely rendelkezik a web 2 által kínált lehetőségekkel. Az interneten egyre nagyobb a kínálat; egyre fontosabb, hogy gyülekezeteink honlapjai fejlődjenek, hogy felvehessék a versenyt a pillanatnyi „értékeket” kínáló portálokkal. Erre kiválóan alkalmas az új portálmotor.

– Erdelyik –