Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 28 - Pedagógia és Biblia

Egyházunk egy-két hete

Pedagógia és Biblia

Tanácskozás Orosházán

Az idei országos evangélikus pedagóguskonferencia szakmai előadásainak fókuszában – a Biblia éve 2008 okán – a Szentírás állt. Egyházunk pedagógusainak közel negyven százaléka látogatott el június 30. és július 2. között Orosházára, az evangélikus általános iskolába és gimnáziumba.

– Idén nagyon sok óvónő is eljött, és külön öröm, hogy szép számmal vettek részt a tanácskozáson iskolalelkészek, ezzel is bizonyítva, hogy a tanári közösséghez tartozónak érzik magukat – nyilatkozta lapunknak Mihályi Zoltánné, az Országos Egyházi Iroda Oktatási Osztályának vezetője. – Ez az egyetlen alkalom az év folyamán – fűzte hozzá –, amikor az oktatás-nevelés különböző területein dolgozó pedagógusok találkozhatnak egymással. Háromszázötven résztvevővel az eddigi legnagyobb létszámú konferenciát rendeztük Orosházán.

A nagy távolságok ellenére évről évre többen jelentkeznek, hiszen a találkozás, a közösségi élmény, a szakmai és a lelki programok feltöltődést jelentenek egy nehéz tanév után.

– Nagyon fontos, hogy kiváló előadókat hívjunk meg. Úgy érzem, ez idén is sikerült – mondta Mihályiné.

A konferencia nyitó istentiszteletén Ittzés János elnök-püspök hirdetett igét. Ezt dr. Hoffmann Rózsa egyetemi docens előadása követte Biblia és nevelői felelősség címmel, majd szakmai megbeszélésekre került sor öt szekcióban. Az estét az evangélikus templom orgonájának hangjai köszöntötték.

A második nap áhítattal – Lázár Zsoltnak, a szarvas-ótemplomi gyülekezet lelkészének szolgálatával – kezdődött. Délelőtt dr. Csepregi András, az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense A Biblia és a nevelés, majd dr. Csermely Péter professzor Biblia és tudomány – Hogyan nevelhetünk hittel tudóst? címmel tartott előadást.

Gryllus Dániel előadóművész Énekelt Biblia címet viselő műsora alatt a szavak mellett a zenéé, a dallamoké és a közös éneklésé volt a főszerep.

– Nagyon tetszett, hogy interaktív volt a program – mondta Mihályi Zoltánné –, tehát Gryllus Dániel bevonta az éneklésbe a hallgatóságot, s pedagógusaink azonnal csatlakoztak az örömteli dallamokhoz.

A délutáni kirándulás után zenés áhítatot tartott Deák László helyi lelkész és a Credo együttes. Vacsora, tánc, valamint közös éneklés zárta le a szép napot.

Másnap a záró előadásban Győri Gábor esperes, az orosházi iskola egyik alapító lelkésze a Létezik-e a bibliaolvasásnak módszertana? kérdésre kereste a választ. Ezután szakmai megbeszélések következtek. A záró istentiszteleten Ribár János esperes prédikált.

– Nagy szeretettel fogadott bennünket a helyi gyülekezet, de a város is: a polgármester és helyettese is megtisztelte jenlétével a programokat – állapította meg az oktatási osztály vezetője. – Minden évben más iskola szervezi a találkozót, így igazán közelről és részleteiben is megismerhetjük az egyház oktatási intézményeit. Jövőre a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium lesz a házigazda, amely egyfajta jubileumhoz ér: akkor lesz húsz éve, hogy újra egyházi kézben van.

Az orosházi konferenciával egy időben országos szinten is szóba kerültek az egyházi iskolákat érintő kérdések.

– Az Állami Számvevőszék vizsgálatát, mely szerint az elmúlt években kevesebb pénzt kaptak az egyházi fenntartású intézmények, az oktatási és kulturális miniszter kétségbe vonta – fogalmazott Mihályi Zoltánné. – Az Alkotmánybíróság június 30-i döntése megteremti az egyenlőséget az egyházi és önkormányzati fenntartású intézmények között, azonban a kiegészítő támogatás számítására vonatkozó új kormányrendelet hátrányosan érintheti az evangélikus intézményrendszert. A tárgyalások és egyeztetések folynak, ezért még nem érdemes részletekről beszélni, azt mindenesetre sejteni lehet, hogy egyes intézményeknek kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk jövőre – állapította meg.

Szeverényi Ágnes