Keresztutak
A fiatalok vallásosabbak, mint feltételezzük
A fiatalok és a fiatal felnőttek számára a vallás sokkal fontosabb, mint általában hisszük – állapította meg a német Bertelsmann Alapítvány által a július 15. és 20. között az ausztráliai Sydneyben zajló katolikus világifjúsági találkozó alkalmából készített tanulmány.
Világszerte öt fiatal felnőttből – 18 és 29 év közöttiek – négy vallásos, 44 százalékuk mélyen vallásos, vagyis élénken foglalkoztatják őket hitbeli kérdések, gyakran imádkoznak, és a vallás a hétköznapi életükre is kihat. Csak 13 százalék számára nem jelent semmit a vallás – írják a tanulmány szerzői, akik 2007. június és október között 21 országban mintegy 21 ezer fiatal véleményét tudakolták meg.
Különösen vallásosak a fiatal felnőttek az iszlám államokban és a fejlődő országokban.
Európán kívül a fiatal protestánsok 80 százaléka mélyen vallásos és 18 százalék éppenhogy. A 18–29 éves európai protestánsok között hét százalék a mélyen vallásos. Hasonló a helyzet a fiatal katolikusok körében, akiknek Európában egynegyede, Európán kívül azonban 68 százaléka mélyen vallásos.
A nagymértékben vallásos országokban – mint Nigéria vagy Guatemala – a fiatal felnőttek 90 százaléka naponta legkevesebb egyszer imádkozik, Indiában, Marokkóban vagy Törökországban négy megkérdezett közül három. Franciaországban viszont a fiatal felnőtteknek csupán kilenc százaléka imádkozik napjában, ez az arány Oroszországban nyolc, Ausztriában pedig hét százalék. Kivételt képez a fejlett ipari országok közül az Amerikai Egyesült Államok, ahol a fiatalok 57 százaléka imádkozik naponta.
„Tipikusan európainak, nyugatinak” minősítette az alapítvány azt a feltevést, hogy a fiatalok kevésbé vallásosak, mint szüleik és nagyszüleik. Brazíliában, Törökországban és Nigériában a fiatal felnőttek 90 százaléka, Izraelben, Indonéziában és Olaszországban 80 százaléka hisz Istenben, illetve a halál utáni életben; Marokkóban ez az arány 99 százalék.
MTI