Kultúrkörök
A mindig megújuló konfirmáció
A konfirmáció gyülekezeti gyakorlatában egyre többször és egyre gyakrabban teszik fel lelkészek a kérdést: hogyan lehetne hatékonyabban, a konfirmandusok korosztályához még jobban közeledve végezni a konfirmációra való felkészítést? Ez az útkeresés persze nem feltétlenül csak a modern kor találmánya, sokkal inkább igazi lutheri sajátosság: megtalálni a kor emberéhez vezető utat, számára érthető és megragadható módon elvezetni őt hitünk titkához, és útitársul szegődni mellé élete útján.
A konfirmáció nagyon jelentős lépése ennek a mindig megújuló egyházi útkeresésnek, hiszen kritikus életkorban, a gyermek- és a felnőttlét határán, a legnagyobb változások idején állhatunk konfirmációra készülő fiatalok mellé. Az életkori sajátosságok, a kulturális meghatározottság, a tanulásra való fogékonyság sokat változott az elmúlt évtizedek során. Ahogyan Luther Kis kátéja a kor igényeihez tudott igazodni, úgy nekünk is feladatunk ezen az örökségül kapott úton továbbhaladva megtalálni az utat a ma konfirmandusaihoz.
Ennek az útkeresésnek a közeljövőben kézbe is vehető eredménye az Evangélikus Hittudományi Egyetem Gyakorlati Intézetének segítségével megjelenő, lelkészeknek és konfirmációt vezető munkatársaknak szóló, konfirmációt előkészítő könyv, amely a Lutheránus Világszövetség által 1998-ban kiadott konfirmációi kézikönyv átdolgozott és sok részletében kibővített utódja. Szabóné Mátrai Marianna vezetésével egyházunk több lelkésze dolgozott ezen a köteten, mely a dogmatikai összefoglalón, a részletes témakidolgozáson, a legfontosabb bibliai helyek gyűjteményén kívül a Kis kátéra való utalásokat, részletesen kidolgozott óravázlatokat, csoportos és otthoni feladatokat, továbbá kitűnő irodalmi és zenei illusztrációkat is tartalmaz.
Reménységünk, hogy a kiadvány használható lesz egyházunk sokszínű gyülekezeteiben – diaszpórahelyzetben lévő csoportokban és nagy gyülekezetek konfirmációs csoportjaiban egyaránt. A lelkészek olyan segítséget kapnak ezáltal, amely minden órához lépésekre lebontott óravázlatot tartalmaz – mindezt mai, izgalmas, életszerű kérdésekkel, feladatokkal és illusztrációkkal. Még az is elképzelhető, hogy ifjúsági csoportokban is szívesen használják majd lelkészek és ifjúsági vezetők ezt a könyvet, hiszen a már megkonfirmált ifjúsági csoportok vezetéséhez is kitűnő segédanyagot találnak benne.
Örömmel és nagy várakozással harangozzuk be ezt a nemsokára megjelenő kötetet, hiszen az előkészítő csoport minden tagját ugyanaz a kérdés motiválja: hogyan tudjuk még jobban elősegíteni azt az értelmesen megvalósuló, nem csupán a jelenre tekintő, hanem a jövőt is komolyan vevő konfirmációt, amely egy életre szóló tapasztalatot, tudást és élményt ad arról, hogy érdemes életünket Isten útját követve élni? A hit felismeréséhez és megtapasztalásához szeretne segítséget nyújtani ez a könyv lelkészeknek, gyülekezeti munkatársaknak – és rajtuk keresztül minden fiatalnak.
Pángyánszky Ágnes