Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 31 - A hugenották története, hite és hatása

Kultúrkörök

A hugenották története, hite és hatása

Új könyvvel jelentkezett a Kálvin Kiadó

A Drezdában élő hugenotta utód, dr. Eberhard Gresch hitsorsosaival ismerteti meg az érdeklődő olvasót A hugenották története, hite és hatása című, igényes tudományos munkájában. A mű Németországban vélhetően nagy népszerűségnek örvendett, hiszen utánnyomásra volt szükség belőle; először 2005-ben, majd a következő évben jelentették meg. A kötet immár magyarul is kézbe vehető.

A könyvet lapozva kiderül, hogy a szerzőnek sikerült megvalósítania az előszóban megfogalmazott célkitűzését: tükrözni a hugenottákkal és Kálvinnal kapcsolatos kutatási eredményeket, illetve a témával kapcsolatos alapvető tudnivalókat megosztani a szélesebb közönséggel. Gresch megfigyeléseinek előterében természetesen Franciaország áll.

A kötet elején a történelmi előzményeket ismerteti közelebbről A református protestantizmus kialakulása című fejezet, amely a reformáció nagy alakjairól és munkásságukról, illetve általában a református felekezetről ad remekbe szabott, tömör összefoglalást. Maguk a hugenották a második fejezetben kerülnek előtérbe, itt olvashatjuk a vallási irányzat definícióját is: „A hugenotta kifejezést használjuk egyrészt Franciaországban a Kálvintól származó megreformált evangéliumi hitvallást követőkre, valamint az 1545 és 1787 közötti időszak francia, evangélium szerint reformált vallás menekültjeire. A menekültek refúgiumban (száműzetésben) született utódait hugenotta utódoknak nevezzük. Ez hosszú időn keresztül megbélyegző elnevezés volt.” (23. oldal)

Megtudhatjuk, hogy mivel nem tűrték meg őket a katolikus Franciaországban, közel kétszázezren hagyták el hazájukat a 16. század közepétől a 18. század végéig. Akik nem így tettek, azokat a régi vallásukhoz való visszatérésre kényszerítették. Az eltávozottak a befogadó országokban jelentősen befolyásolták a szellemi, gazdasági, társadalmi és politikai élet fejlődését (bővebben erről a Hugenották a világban című fejezetben van szó).

A szerző vállaltan nem a téma teljes körű feldolgozására törekszik; ez talán nem is lenne lehetséges. Olvasmányos munkájában csupán annyit tesz – és ez korántsem kevés –, hogy bepillantást nyújt a hugenották hányattatásaiba, megismerteti az olvasóval hitük teológiai hátterét és mindennapi életüket, így hozva közelebb őket a ma emberéhez. Könyve utolsó fejezetét a valdenseknek szenteli, akik tágabb értelemben véve a hugenottákhoz tartoztak.

Az olvasó könnyebb tájékozódását szolgálja a függelék, amely jegyzeteket, időrendi táblázatot, francia–magyar szószedetet, fogalomtárat és névmutatót is tartalmaz. A Gresch által összeállított gazdag irodalomjegyzék pedig segítséget nyújt azoknak, akik ennél is alaposabban szeretnék megismerni a hugenottákat.


Eberhard Gresch: A hugenották története, hite és hatása. Fordította: Beke Mátyásné. Kálvin Kiadó, Budapest, 2008. Kapható a Luther Kiadó könyvesboltjában (1085 Budapest, Üllői út 24.) is. Ára 2200 forint.

GaZs