Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 38 - Az Ordass Lajosés a Prónay Sándor-díjról

Kultúrkörök

Az Ordass Lajosés a Prónay Sándor-díjról

Múlt heti számunkban az Égtájoló címû rovat szerzõje, Ittzés János püspök a soproni líceumról írva kitért arra is, hogy az idei tanévnyitón átadhatta az intézmény számára a Prónay Sándor-díjat. A díjról és „társáról” az alábbiakban többet is megtudhatnak olvasóink.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Presbitériuma 2007. május 10- én két díjat alapított. A szabályrendelet szerint az Ordass Lajos-díj olyan felszentelt magyar vagy külföldi lelkésznek adható, aki kiemelkedõen sokat tett a magyar evangélikusságért, de odaítélhetõ más felekezetû papi személynek is, aki kitartóan munkálkodik az egyházak közeledéséért. A 18–19. században élt mecénásról, tudósról, iskolafelügyelõrõl és zsinati elnökrõl elnevezett Prónay Sándor- díjat pedig olyan magyar és külföldi, világi személyek kaphatják, akik kiemelkedõ szellemi vagy anyagi támogatással állnak egyházunk mellett. (Egy késõbbi módosítás szerint ez utóbbit intézmény is elnyerheti.)

A díjakat kuratórium ítéli oda; e testületben az elnökség két tagja, a zsinat lelkészi és nem lelkészi elnöke, valamint az egyházkerületek egy-egy delegáltja foglal helyet. Mindkét rangos díj évente egyszer adományozható, egyik sem jár pénzjutalommal.

Készültek a díjak névadóiról elnevezett emlékplakettek is, melyeket – szintén korlátozott mennyiségben – az egyházkerületek vezetõi ajándékozhatnak. A plakettek és a díjak méltó formájának megtervezésére a Magyarországi Evangélikus Egyház 2007 nyarán nyílt, pénzdíjas pályázatot írt ki. A beérkezett pályamûveket az egyház képviselõibõl és iparmûvészekbõl, külsõ szakértõkbõl álló zsûri értékelte. Választásuk szerint ifj. Szlávics László szobrász, éremmûvész kapta a megbízást a díjak (képünkön) és a plakettek elkészítésére. A plasztikák „bronznál is maradandóbb” anyagból, rozsdamentes acélból készültek; a díjak talapzata feketére pácolt tölgyfa.

A pályamû ismertetésében a mûvész így ír: „…igyekeztem az elvárásoknak megfelelõ, korszerû, exkluzív, a nemzetközi összehasonlítás igényét is kiálló mûvészeti alkotásokat tervezni. (…) Az általam tervezett alkotásokat igyekeztem formailag egységessé tenni annak ellenére, hogy a két díj névadója más korban és más tevékenységet folytatva hozott létre máig ható, példát mutató életmûvet. [A végül elfogadott változatra] leginkább a korszerû anyag- és formakezelés jellemzõ. Itt sikerült talán a legjobban felmutatni az evangélikus egyházra oly jellemzõ, visszafogott, lényegre törõ – a templomok belsõ terét is leginkább meghatározó – nemes egyszerûséget. Ez a lényegre fokuszáló, a felesleges díszítésektõl, sallangoktól mentes szemlélet alaptétele a korszerû iparmûvészetnek is.”

Az idei Ordass Lajos-díj átadásáról hamarosan értesülhetnek lapunk olvasói, a közeljövõben pedig interjút olvashatnak a díjak készítõjével.

– ZZS –