Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 41 - Rézveretes énekeskönyvek a tájházban

Kultúrkörök

Rézveretes énekeskönyvek a tájházban

Tranosciusokat állítottak ki Békéscsabán

A magyarországi szlovák evangélikusok által máig használt énekeskönyvekbõl nyílt kiállítás a közelmúltban Békéscsabán. A szlovák tájház tárlatán kiállított Tranosciusok nemcsak tartalmuk, hanem rézveretes kötésük miatt is könyvritkaságnak számítanak.

Juraj Tranovský evangélikus lelkész (1591–1637) a Pázmány Péter nevével fémjelzett ellenreformáció idején felismerte, hogy egyházi énekekkel a lutheránus hithez kötheti híveit. 1635-ben fejezte be énekgyûjteményét, melyet egy évvel késõbb adtak ki Lõcsén. Késõbb ez az énekgyûjtemény terjedt el a szlovákság körében, akik magukkal vitték a Dél-Alföldre is. Az ócseh nyelvû Tranosciusról Dedinszky Gyula egykori békéscsabai lelkész- néprajzkutató is megemlíti monográfiájában, hogy minden Békésbe érkezõ család féltett ereklyeként pakolta csomagjába a betelepítések idején a kötetet. Annak érdekében, hogy megóvják a kincset, idõvel díszes rézcsuklós pántokat tettek a Tranoscius gerincére, és lakattal zárták be.

A könyv érdekessége, hogy még a huszadik században is gót betûkkel nyomtatták, noha máshol már rég nem használták ezt a fajta írásmódot. És bár Szlovákiában már egy ideje a mai nyelvnek és kornak jobban megfelelõ énekeskönyvet használnak, számos magyarországi szlovák ajkú evangélikus gyülekezetben ma is Juraj Tranovský gyûjteményébõl énekelnek az istentiszteleteken.

A békéscsabai kiállításra a díszes énekeskönyvek mellett szlovák nyelvû Bibliákat is szállítottak a helyi evangélikus gyülekezet levéltárából, valamint egy magángyûjteménybõl, bepillantást engedve ezzel az egykor többséget alkotó békéscsabai szlovákság mindennapi hitéletébe.


A kiállítás október 12-ig tekinthetõ meg a békéscsabai szlovák tájházban (Békéscsaba, Garay u. 21.) szerdától vasárnapig 10–12 és 14–16 óra között.

Eljécsé