Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 46 - Junior Prima Díj az egykori bonyhádi gimnazistának

Kultúrkörök

Junior Prima Díj az egykori bonyhádi gimnazistának

Junior Prima Díjat vehetett át októberben ifj. dr. Katz Sándor fizikus, a Bonyhádi Petõfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium egykori diákja. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Elméleti Fizikai Tanszékének adjunktusát a hazai tudományos elit jelölte a díjra a magyar tudomány kategóriában. A 2003 óta évente átadott Prima Primissima Díj mellett tavaly osztották ki elsõ alkalommal az elismerést a junior korosztályban. Az elsõ díjazottak között ugyancsak volt egy hajdani bonyhádi gimnazista, Szépszó Gabriella meteorológus.

A Bonyhádi Petõfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium – illetve elõdje, a hasonló nevû állami intézmény – harminc éve élen jár a tehetséggondozásban. A középiskolában jelenleg két olyan osztály is van, melynek tanulói sokkal több ismeretet szereznek matematikából, mint egy átlagos iskolában. A hatosztályos tagozat fele emelt szinten tanulja a tantárgyat heti öt-hat órában, a négyosztályos struktúrában pedig egy természettudományos osztály mûködik.

Egyre több tantárgyból van lehetõség a gyerekek külön felkészítésére. Országosan egyedülálló a bonyhádi gimnáziumban mûködõ úgynevezett Csillag program. Ez azt jelenti, hogy ha a diák a tizedik évfolyamig valamelyik tantárgyból különleges érdeklõdést és tehetséget mutat, lehetõsége van arra, hogy elõrehozott vizsgát tegyen belõle. Ezután az általa kiválasztott tanárral és egy-két diáktárssal különórákon vesz részt a délelõtti tanórák idején, ami messze hatékonyabb, mint egy délutáni foglalkozás.

A Junior Prima Díj kitüntetettje, a bonyhádi gimnázium egykori diákja, a harminchárom éves ifj. dr. Katz Sándor az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett 1998-ban fizikus szakon, 2001- ben pedig doktori fokozatot szerzett. Ezután két évig Hamburgban dolgozott egy kutatóintézetben, majd Wuppertalban, illetve hazánkban is tevékenykedett.

A részecskefizikusok általában a világegyetem korai történéseit próbálják megfejteni. Katz Sándor ezen belül azzal az idõszakkal foglalkozik, amikor – ahogy hûlt a világegyetem – létrejöttek a protonok és a neutronok az õket alkotó kvarkokból. A bonyhádi származású fiatalember az elméleti oldallal foglalkozik: megpróbálja kiszámolni az ismert egyenletekbõl, hogy mindez hogyan zajlott. Mint mondja, az a jó ebben a munkában, hogy folyamatosan gondolkozni kell, hiszen mindig újabb és újabb ötletekre van szükség.

Ifj. dr. Katz Sándor a közelmúltban egy európai uniós pályázaton nyert támogatást. Ennek köszönhetõen öt évig hazánkban fog dolgozni: kutatócsoportot hoz létre a világegyetem történéseinek megértésére.

***

2009-ben több kedvezõ változás várható a tehetséggondozás támogatása terén. Például a személyi jövedelemadó egy százalékát erre a célra is fel lehet majd ajánlani. Az összeggel a Nemzeti Tehetségsegítõ Tanács fog rendelkezni, és az úgynevezett tehetségpontok – az ország különbözõ területein mûködõ iskolák, mûvelõdési házak stb. – mûködtetésére fordítja a befolyt pénzt. Ezenkívül a tehetséggondozásra mintegy 500 millió forinttal több lesz a minisztérium kerete, mint tavaly, de az európai uniós Új tudás programból is lehet erre a területre fordítani. A tehetségpontok száma folyamatosan bõvül. A Bonyhádi Petõfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium közel fél éve mûködik tehetségpontként, a régióban pillanatnyilag egyedüliként.

Máté Réka