Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 48 - Átmenteni a szentet és megszentelni a profánt

Kultúrkörök

Átmenteni a szentet és megszentelni a profánt

Gyûjteményi megbízottak és munkatársak II. konferenciája

Az örömhírt a maga módján a mûvészet, az irodalom, a tudomány, sõt általában a mûvelõdés egész világa is közvetíti az emberek számára. Egyházunk nemcsak kötelességbõl, hanem szeretetbõl is ápolja az evangélikus múlt gyûjteményekben föllelhetõ tárgyi és szellemi emlékeit. A reánk bízott kincs nem pusztán a miénk, hanem egész országunké, sõt az egész világé is. Evangélikus gyûjteményeink a magyar nemzeti mûvelõdésnek, mi több, az emberiség egyetemes kultúrájának is kincstárai. Hogyan adhatnánk át minél teljesebben ezt az örökséget a jövendõ nemzedékek számára? Milyen feladataink vannak az egyházközségi gyûjtemények megõrzésében? Az evangélikus gyûjteményügy munkásai többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ november 22-én egyházunk Üllõi úti székházában.

A Gyûjteményi Tanács hívására szinte valamennyi egyházmegyei gyûjteményi megbízott eljött a konferenciára, valamint megjelentek az országos és nem országos szakgyûjtemények munkatársai, a muzeális könyvtárral rendelkezõ iskolai könyvtárak és az Evangélikus Hittudományi Egyetem könyvtárának munkatársai.

Czenthe Miklós, dr. Mányoki János és D. Keveházi László elõször azon jeles elõdeinkrõl – dr. Sólyom Jenõrõl, Papp Ivánné Bartha Magdáról és dr. Fabiny Tiborról – emlékezett meg, akik 1970-tõl kezdve megszervezték és vezették az elsõ gyûjteményi felmérést, kialakították az evangélikus gyûjteményi hálózatot. Munkájukat folytatva 2008-tól kezdve újra számot vetünk értékeinkkel.

A munkakonferencián – a jelenlévõk aktív közremûködésével – szinte valamennyi gyûjteményi értékrõl hallhattunk elõadásokat: a levéltárakról (Kovács Eleonóra, Czenthe Miklós), a gyûjtemények és mûtárgyak védelmérõl (Klenóczky Sándor, dr. Harmati Béla László), az egyházközségi gyûjteményekrõl a lelkész és a gyûjteményi megbízott szemével (Halasi László, dr. Jáni János, Koszorús Oszkár, Kovács Pál, Németh Szabolcs), a fotókról (Kincses Károly) és a könyvtárakról (dr. Szála Erzsébet, dr. Mányoki János).

A gyûjteményügy helyzetérõl, a 2008-ban elkezdett felmérés eredményeirõl külön cikkben számolunk be, bevezetõül álljanak itt dr. Böröcz Enikõ áhítatának szavai.

Hubert Gabriella