Egyházunk egy-két hete
Megalakult az Ararát teremtésvédelmi munkacsoport
Az Ararát hófedte hegycsúcsa |
A teremtésvédelem témájával évek óta találkozhatunk evangélikus alkalmainkon: hálát adhatunk a teremtett világért istentiszteleteken és iskolai csendesnapokon; megcsodálhatjuk a teremtés szépségeit és értékeit ifjúsági táborokban; megismerhetjük a környezettudatos gondolkodást és életmódot konferenciákon; felfedezhetjük embertársaink iránti felelõsségünket például a méltányos kereskedelmen keresztül; vagy olvashatunk ökológiai cikkeket és tanulmányokat az Evangélikus Élet hasábjain, a Lelkipásztor címû folyóiratban vagy az idén megjelent, A teremtés ünnepe címû kötetben; teológiai hallgatóként pedig tanulhatunk a lelkész és a hittanár ökoteológiai felelõsségérõl is.
Keresztény felelõsségünk felismerésére utal, hogy több gyülekezet és intézmény rendez különféle alkalmakat a környezetvédelem témakörében. Sok gyülekezet szervez ökoteológiai elõadásokat vagy kerekasztal-beszélgetéseket. Egyre több evangélikus irodában keresik meg az újrapapír beszerzésének lehetõségeit, és egyre kevesebb helyen használnak palackozott üdítõket és mûanyag evõeszközöket a szeretetvendégségek alkalmával. Lelkészek és gyülekezeti tagok egyaránt részt vesznek olyan kezdeményezésekben, amelyek akármilyen apró cselekedettel is, de a Teremtõ munkájának megóvását tûzik ki célul.
A teremtett világ még tudatosabb védelme volt a célja a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Presbitériumának is, amikor 2008 októberében életre hívta az Ararát teremtésvédelmiökológiai munkacsoportot. A munkacsoport tagjai között olyan lelkészek és tanárok vannak, akik a Teremtõ iránti hálájuk és szeretetük kifejezéseként elkötelezték magukat a teremtés védelme mellett, s mindannyian igyekeznek egy-egy keresztény közösség életét környezettudatosabbá tenni a mindennapokban is.
A munkacsoport célja, hogy felhívja a figyelmet a teremtett világ iránti keresztény felelõsségünkre és a bibliai teremtéstan hangsúlyaira – különös tekintettel a világ mai helyzetére. Tervünk, hogy oly módon éljük életünket, és úgy nyújtsunk segítséget egyházunk közösségeinek a fenntarthatóság felé vezetõ út megvalósításában, amely lehetõvé teszi, hogy a mindennapokat Isten gondos sáfáraiként élhessük meg, ünnepeinket pedig a teremtett világ részeként Isten dicsõítésével tölthessük meg.
Bízunk abban, hogy Isten segítségével közremûködhetünk a teremtés megõrzésében és az ökológiai krízis megfékezésében. Reméljük, hogy közösségeink így még több lépést tudnak tenni – bibliai feladatukat teljesítve – annak érdekében, hogy mûveljék és õrizzék a teremtett világot.
Kodácsy-Simon Eszter