A hét témája
Benczúr László (Észak)
– Azon a karácsonyi üdvözlőlapon, amelyet az Északi Egyházkerület nevében Ön mint felügyelő, valamint a püspök jegyzett, az 1341 körül készült pozsonyi missale, azaz misekönyv egyik iniciáléja látható. A P betűben szereplő rajz a karácsonyi történetet jeleníti meg. A Biblia évében, gondolom, nem volt véletlen ez a választás.
– Valóban nem, és Ézsaiás könyvéből idéztünk hozzá egy mondatot, a negyvenedik rész első versét: „Vigasztaljátok, vigasztaljátok népemet!” A naptári esztendő egyházi szempontból is fontos ünnepköre a karácsony, amely a Biblia évében így különös hangsúlyt is kap, hiszen ezen az ünnepen Jézusban Isten lehajolt hozzánk. Ahogyan a képeslapon is írtuk, az egyre nehezebb gazdasági helyzetben és sok bizonytalanság közepette élünk. Az ézsaiási igébe kapaszkodva arra biztatunk mindenkit – beleértve saját magunkat is –, hogy fogadjuk el mindnyájan Isten igéjének vigasztalását, hogy másokat is vigasztalhassunk.
– A könyvek könyvének üzenete számos ünnepi és személyes alkalom keretében szólította meg 2008-ban az embereket. Felidézne néhány ilyet az északi kerület életéből?
– Nagy öröm volt, hogy sok helyen sokféleképpen emlékeztek meg a Biblia évéről. Kerületi szinten – a déliekhez és a nyugatiakhoz hasonlóan – a májusi missziói napon nálunk is a Szentírás került a központi helyre. Gyülekezeti szinten talán kiemelném azt a budavári kezdeményezést, hogy megpróbálták egy esztendő alatt közösen lemásolni a teljes Újszövetséget – ennek év végén még egy kis híja volt. Tudomásom szerint több helyen szerveztek kiállítást a gyülekezeti tagok családi – olykor nagyon értékes – Bibliákból, illetve vetélkedőket bibliaismeretből. De mindezeken túl a legfontosabb, hogy előtérbe került a könyvek könyvének a tartalma. Voltak olyan helyek, gyülekezetek, ahol tudatosan elővették és együtt gondolták át az egyes fejezeteket, bibliai történeteket, míg máshol programszerűen – egy vezérfonal segítségével – egy év alatt végigolvasták a Szentírást.
– A 2009. esztendő egyházunkban Sztehlo Gábor-év lesz. Ön miben látja ennek a jelentőségét?
– Ő rendkívüli ember volt, aki a diakóniát nem az akkori hivatalos értelmezésben, hanem szó szerint, Isten szolgájának a módján gyakorolta. Nem tett különbséget hívő és nem hívő, keresztény és zsidó között; arra tette fel az életét, hogy akin tud, azon segít. Erre számára a legnagyobb lehetőség a második világháború alatt nyílt, amikor gyerekek ezerszámra maradtak szülők és család nélkül. Üldözték őket, nagy szükség volt a megsegítésükre. Ezt a szükséget meglátva próbált Sztehlo Gábor segíteni nekik. Sok ember életét mentette meg.
– Nagy szeretettel mesél róla – talán személyesen is ismerte?
– Igen, családi jó barátunk volt, magam kisgyerekkorom óta ismertem. Amikor még az Üllői úton laktunk, gyakran fordult meg nálunk. Emlékeim között ő úgy szerepel, mint akinek gyerekként mindig örültünk: mindig tudott a „nyelvünkön” beszélni, mindig kedves volt hozzánk. Biztatta az egész családot, amikor nehézségek között éltünk… Nagyon sokat jelentett a számunkra.
Utoljára egyetemista koromban már Svájcban találkoztam vele a hatvanas évek végén, amikor öcsémmel kijutottunk hozzá. Egy önfeledt napot tölthettük el együtt – kirándultunk, megmutatta a házát, a pipagyűjteményét, amelynek nagy részét ő maga faragta.
– Milyen embernek látta őt?
– Örökösen tevékenykedőnek, szervezőnek. Ennek is köszönhető, hogy annyi embert meg tudott menteni, és nem csak a háború alatt.
– Ha már a 2009. esztendőnél tartunk, mik a tervek az északi kerületben?
– A sok közül talán most csak egyet emelnék ki. Nálunk immár hagyománnyá vált, hogy minden évben összehívjuk a kerület területén élő azonos foglalkozású evangélikusokat – 2007-ben polgármesterek, tavaly tudósok és művészek gyűltek össze, hogy kötetlen formában ismerkedjenek egymással, míg idén az evangélikus orvosokat várjuk március 5-re a püspöki hivatalba. A szervezés megkönnyítése érdekében január 5-ig várjuk a visszajelzéseket a részvételi szándékról az eszaki.kerulet@lutheran.hu e-mail címen vagy a 20/824-4111-es mobilszámon.
– Ne fejezzük be a beszélgetést anélkül, hogy megkérdezzem: mit üzen felügyelő úr számára az év igéje?
– A Lukács evangéliumában található vers egy Jézus által mondott példázat „csattanója”. Üzenete az, hogy üdvözülésünk csakis Isten kegyelmi ajándéka. A globalizált világ 2008-as gazdasági válsága legyen figyelmeztetés arra, hogy az ember eltávolodva Istentől a saját romlását idézi csak elő. 2009-ben engedjük magunkhoz közel, ne akarjuk eltaszítani a minket szerető és nekünk reménységet adó Urat! Ezt az üzenetet kell közvetítenünk szolgálatunkkal a következő esztendőben és az után is.
Boda Zsuzsa